Dne 11. srpna začal proces znovuspuštění prvního bloku japonské jaderné elektrárny Sendai, což značí konec téměř dvouleté nečinnosti celé reaktorové flotily země. Očekává se, že blok znovu vstoupí do komerčního provozu začátkem příštího měsíce.

Sendai-JAIF-615x160
Jaderná elektrárna Sendai (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Kyushu Electric Power Company dne 11. srpna oznámila, že v 10:30 místního času začala spouštět reaktor prvního bloku elektrárny vysunutím kontrolních tyčí z aktivní zóny reaktoru. Dosažení kritičnosti tlakovodního reaktoru o výkonu 890 MWe bylo očekáváno kolem 23. hodiny, dále uvedla společnost. První blok JE Sendai by měl znovu začít dodávat elektřinu do sítě dne 14. srpna. Elektrický výstup bloku bude poté postupně zvyšován. Komerční provoz reaktoru se má po zátěžových testech podle plánu obnovit na začátku září.

První blok jaderné elektrárny Sendai v prefektuře Kagošima na jižním japonském ostrově Kjúšú je prvním z jaderných bloků v zemi, který je připraven na obnovení činnosti.

Michiaki Uriu, prezident společnosti Kyushu, prohlásil: „Spuštění tohoto reaktoru vnímáme jako jeden z důležitých kroků v procesu restartu jaderných reaktorů.“ Dále dodal: „I nadále budeme vyvíjet veškeré naše úsilí, abychom úspěšně podstoupili všechny kontroly regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) a opatrně provedeme zbývající část procesu, kde bude bezpečnost se smyslem pro ostražitost jako nejvyšší priorita více než kdy jindy.“

Dva bloky v jaderné elektrárně Sendai byly odstaveny kvůli pravidelné kontrole v květnu, respektive září 2011. Stejně jako u všech japonských reaktorů bylo znovuspuštění odloženo, dokud nebude potvrzeno, že bloky splňují nové bezpečnostní předpisy zavedené po havárii v JE Fukušima Dajiči z března roku 2011. Restart bloků v jaderné elektrárně Sendai byl upřednostněn z části kvůli místní podpoře v prefektuře Kagošima.

Společnost Kyushu předložila úřadu NRA společnou žádost o potřebná povolení k restartu obou bloků v červenci 2013. Tyto žádosti zahrnovaly povolení k provedení změn na zařízení reaktorů, stavebním plánu k posílení elektrárny a provozních bezpečnostních programech pro oba bloky elektrárny. V září roku 2014 udělil úřad NRA povolení k provedení změn na zařízení reaktorů v obou blocích. Toto povolení – které znamená, že úřad NRA považuje oba reaktory a elektrárnu jako celek bezpečný pro provoz – reprezentuje zdaleka největší část procesu licencování. Schválení stavebního plánu společnosti pro první blok bylo uděleno v březnu roku 2015, zatímco pro druhý blok následovalo v květnu.

Dne 27. května úřad NRA schválil provozní bezpečnostní plány společnosti Kyushu pro jadernou elektrárnu Sendai. Patří mezi ně nouzové havarijní plány v případě požáru, povodně nebo jiné přírodní katastrofy či vážné nehody.

Proces zavezení paliva do aktivní zóny reaktoru prvního bloku JE Sendai začal dne 7. července a byl dokončen o tři dny později. Dne 27. července společnost Kyushu provedla cvičení havarijní připravenosti ke kontrole postupů a připravenosti zaměstnanců vyrovnat se s událostmi v elektrárně, které by mohly vést ke stavu vážné havárie.

Následně po nehodě v JE Fukušima Dajiči byly všechny japonské reaktory postupně odstaveny kvůli periodickým prohlídkám a bezpečnostním kontrolám. První blok jaderné elektrárny Ohi byl posledním odstaveným reaktorem, elektřinu přestal vyrábět v září 2013.

Procesem znovuspuštění v současné době prochází dalších dvacet japonských reaktorů. Očekává se, že proces se postupně urychlí poté, co bude prvních několik bloků opět v normálním provozu. Znovuspuštění druhého bloku jaderné elektrárny Sendai se očekává během několika následujících měsíců. Japonská vláda předpokládá, že jaderná energetika bude v zemi do roku 2030 po dokončení restartu jaderných bloků vyrábět 20-22 % elektrické energie jako součást plánu na snížení emisí oxidu uhličitého o 26 % v porovnání s fiskálním rokem 2013.

„Dnes Japonsko připomíná světu, že se zavázalo k vytvoření lepší budoucnosti,“ uvedla generální ředitelka Světové jaderné asociace (World Nuclear Association) Agneta Risingová. „Je to nesmírně důležitý krok, který stanovuje zemi pevnou cestu k obnovení její obchodní bilance a znovunabytí energetické nezávislosti, stejně jako ke snížení emisí skleníkových plynů.“

Risingová dodala: „Je naprosto pochopitelné, že důvěra lidí v jadernou energetiku byla otřesena událostmi ze dne 11. března 2011, nyní však japonský lid potřebuje vidět své reaktory efektivně a spolehlivě fungovat s provozovateli plně odhodlanými chránit veřejné zdraví a životní prostředí. Je důležité, aby byla připomenuta klíčová role jaderné energetiky, která tradičně hrála roli v podpoře průmyslu, udržovala nízké ceny elektrické energie a také udržovala Japonsko energeticky zabezpečené.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..