Japonská jaderná elektrárna Shika by mohla čelit trvalému vyřazení z provozu, expertní porota jaderného regulačního úřadu (Nuclear Regulation Authority – NRA) trvá na svém názoru, že zlomové linie vedoucí pod elektrárnou v prefektuře Ishikawa mohou být aktivní. Provozovatel elektrárny – Hokuriku Electric Power Co – plánuje zpochybnit věrohodnost analýzy poroty citováním “faktické chyby” v posouzení. Podle nových bezpečnostních předpisů pro jaderné elektrárny, které byly zavedeny po fukušimské nehodě v roce 2011, žádné klíčové zařízení nebo vybavení elektrárny nesmí být postaveno na aktivním geologickém zlomu.

Shika2
JE Shika (zdroj: ansnuclearcafe.org)

Zpráva následovala předběžné posouzení provedené komisí v květnu letošního roku. Komise se skládá ze čtyř nezávislých geologických odborníků a komisaře úřadu NRA Akira Ishiwatarima. Zlom S-1 vede pod reaktorovou budovou prvního bloku. Členové poroty také poukázali na to, že ostatní zlomy, S-2 a S-6, vedoucí pod potrubím chladicí vody pro první a druhý blok, mohou být také stále aktivní. Nicméně odborníci dodali, že dopad posunu těchto zlomů může být velmi omezený, protože zlomy leží hluboko pod zemským povrchem.

Prezident společnosti Hokuriku Electric Power Company Yutaka Kanai uvedl, že věří podrobným průzkumům společnosti, které prokázaly, že zlom pod prvním blokem není aktivní. Dále sdělil, že společnost bude zvažovat předložení více dat a podání podrobného vysvětlení úřadu NRA. Výkonný viceprezident společnosti Hokuriku Akizumi Nishino uvedl, že společnost se zprávou nesouhlasí a neuvažuje nad vyřazením reaktoru z provozu.

Úřad NRA také prošetří druhý blok, aby posoudil, zda zařízení může překonat nové bezpečnostní požadavky v případě, že společnost Hokuriku Electric udělá dodatečná opatření k posílení lokality. Podle nových předpisů, je aktivní zlom takový, který se mohl posunout v průběhu uplynulých 120 000 až 130 000 let.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..