Jaderná elektrárna Temelín, která pokrývá 20 % spotřeby elektrické energie v České republice, je opět mimo provoz. Na prvním bloku trvá plánovaná odstávka, druhý blok byl kvůli závadě dne 12. srpna odpojen. Závada tohoto bloku se objevila v nejaderné části, a to přesně na chlazení generátoru. Tato závada však nesouvisí se současnými vedry. Tyto informace uvedl pro ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. JE Temelín byla mimo provoz většinu měsíce července, její druhý blok byl odstaven po dobu téměř 4 měsíců.

MG_03961
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Jaderná elektrárna Temelín zaujímá post nejvýkonnějšího zdroje elektrické energie v České republice. Svým výkonem pokrývá zhruba 20 % celkové spotřeby českých odběratelů. Výpadek obou bloku temelínské elektrárny odběratelé nepocítí jen díky tomu, že energetická firma ČEZ provozující JE Temelín, pokryla výpadek nakoupením energie v cizině. Mluvčí společnosti ČEPS Barbora Peterová sdělila ČTK: „ČEZ dnes v noci nakoupil dostatek elektřiny v zahraničí jako náhradu jeho výkonu. Bilance v české přenosové soustavě je tak naprosto vyrovnaná.“ Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž dále doplnil, že ČEZ má jím vyrobenou elektřinu vyprodanou téměř neustále, pouze menší část je určena na denní obchodování. Na závěr dodal: „V případě nenadálých událostí tedy elektřinu na trzích nakoupíme. Není to nic výjimečného.“

K obnově výroby elektřiny ve druhém bloku JE Temelín došlo po plánované odstávce 31. července. Tato odstávka se protáhla na 104 dnů kvůli zjištěné netěsnosti parogenerátoru. Druhý blok dosáhl plného výkonu po ukončení odstávky dne 2. srpna, což bylo po 20 dnech, kdy nepracoval ani jeden z temelínských bloků. Sviták nynější situaci popsal takto: „Tentokrát se poškodila jedna ze šesti průchodek, přes které je vyváděna z generátoru vyrobená elektřina. Aktuálně probíhá odtlakování generátoru a následně dojde k výměně průchodky.“ Dále doplnil: „Příčinu závady zjišťujeme, rozhodně ale nesouvisí s nynějšími tropickými teplotami.“

Předběžný harmonogram uvádí, že výroba elektrické energie na druhém bloku bude obnovena začátkem příštího týdne. První blok prochází plánovanou odstávkou určenou k výměně paliva. Palivo v reaktoru je již vyměněno, v současné době zkouší odborníci těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. Obnovení výroby elektřiny na prvním bloku je plánováno do konce srpna.

Výkon druhého bloku se díky novým rotorům, které byly instalovány do turbíny během předchozí odstávky, zvýšil o dvě procenta. Nově tak turbogenerátor pracuje na výkonu 1 078 MWe. Modernizace turbíny prvního bloku proběhla v loňském roce.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci 2000. V současné době se jedná o největší zdroj výroby elektřiny v České republice. Svou produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V letošním roce zatím vyrobila 7,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Vzhledem k další odstávce druhého bloku JE Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektrické energie, které dosáhla v roce 2012, kdy vyrobila 15,3 miliardy kilowatthodin.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..