Jaderná elektrárna Temelín by měla ve druhé polovině tohoto týdne dosáhnout rekordního výkonu. V letošním roce byla dokončena rozsáhlá modernizace obou výrobních bloků, která byla spojená se zvýšením jejich výkonu. Od noci ze dne 28. srpna na 29. srpna poprvé souběžně a naplno pracují v obou temelínských blocích modernizované turbíny. Tyto informace dnes sdělil ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

MG_03961
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Z původního projektového výkonu 1 962 megawatt došlo postupně ke zvýšení na 2 158 megawatt, tj. o 196 megawatt. Modernizace prvního bloku proběhla v loňském roce, na druhém bloku dokončili energetici stejnou úpravu letos. Tato modernizace elektrárny umožní zvýšení výkonu o dvě procenta, čímž JE Temelín vyrobí elektrickou energii pro dalších přibližně 100 000 českých domácností.

Energetici s dosažením rekordního výkonu počkají na druhou polovinu týdne, kdy by mělo dojít k ochlazení. Ačkoliv jaderné elektrárny vyrábějí elektrickou energii bez ohledu na počasí, podle vysvětlení mluvčího však venkovní teplota jejich výkon přece jen nepatrně ovlivňuje. Jedná se o ovlivnění v rámci desetiny procent, které v přepočtu dělá odhadem jednotky megawatt, což je výkon odpovídající větrné elektrárně.

V současnosti oba bloky temelínské elektrárny pracují na výkonu kolem 1 065 MWe každý, jakmile nastane příchod chladnějšího počasí, výkon by se mohl zvednout o 20 MWe. Jaderná elektrárna Temelín by tak dosáhla nejvyššího výkonu ve své historii.

Letos představitelé jihočeské jaderné elektrárny nepočítají i přes rekordní výkon s překonáním dosud nejvyšší roční výroby elektrické energie, ke které došlo v roce 2012, kdy elektrárna vyrobila 15,3 miliardy kilowatthodin elektřiny. Důvodem toho je prodloužení odstávky druhého výrobního bloku. Od začátku tohoto roku dodala JE Temelín do sítě již 8,36 miliardy kilowatthodin elektřiny.

V polovině minulého týdne byl připojen k přenosové soustavě první blok elektrárny, čímž byla ukončena jeho plánovaná odstávka. Výroba elektřiny byla obnovena při polovičním výkonu reaktoru. Následně došlo k postupnému zvyšování výkonu a k provedení řady testů v jaderné i nejaderné části elektrárny. Hlavními činnostmi je ověření rozložení neutronového toku v reaktoru a velmi pečlivé sledování turbíny. V pátek 28. srpna najel blok na plný výkon. Jaderná elektrárna Temelín tak opět zásobuje elektřinou 20 % České republiky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..