Indonésie a Rusko uzavřely dohodu o záměru spolupracovat při výstavbě plovoucích jaderných elektráren určených pro Indonésii. Uvedl to ruský velvyslanec v Indonésii Jauhari Oratmangun.

20130717_FNPP
Vizualizace ruské plovoucí jaderné elektrárny (zdroj: ens-newswire.com)

Oratmangun uvedl, že jednání o spolupráci byla vedena mezi ruskou státní jadernou korporací Rosatom a indickou jadernou agenturou National Atomic Energy Agency of Indonesia (BATAN). „Proběhly i vzájemné návštěvy zástupců obou stran: specialisti a manažeři z agentury BATAN navštívili Moskvu a delegace z Rosatomu navštívila Indonésii. Jednání vyústila v podepsání dohody o záměru.“ Načasování výstavby nových plovoucích jaderných elektráren bude záviset na následných dohodách mezi Rosatomem a agenturou BATAN a mezi soukromými společnostmi, které budou do projektu zapojeny.

Velvyslanec Oratmangun zdůraznil, že otázka jaderné energetiky je stále v celé Asii velmi citlivá a vláda Indonésie by měla nejprve přesvědčit vlastní obyvatelstvo, že implementace jaderných elektráren do energetického mixu země je nezbytná pro výrobu levné elektrické energie. Každopádně Moskva společně s Jakartou již rozvíjí spolupráci v oblasti jaderné energetiky. V dubnu letošního roku rusko-indonéské konsorcium vyhrálo výběrové řízení na předběžný návrh výzkumného reaktoru pro Indonésii, který se má stát základem indonéského jaderného programu.

V srpnu letošního roku tým Regulatory Review Service (IRRS) z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dokončil dvanáctidenní misi v Indonésii, při které zde identifikoval řadu osvědčených postupů.

Tým odborníků z MAAE došel k závěru, že Indonésie dosáhla významného pokroku směrem k vytvoření regulačního rámce, který je potřebný pro potenciální zahájení programu provozování jaderné energetiky. Tým uvedl, že Indonésie prostřednictvím regulačního úřadu Badan Pengawas Tenaga Nuklir (Bapeten) zavádí regulační rámec, který zajistí ochranu veřejného zdraví a bezpečnosti. Tým IRRS indonéské vládě doporučil, aby vyvinula národní politiky a strategie v oblasti jaderné bezpečnosti, které by byly podporované a koordinované národním akčním plánem. Indonéský regulační úřad Bapeten by měl mít přístup ke kvalitním lidským i finančním zdrojům, aby bylo zajištěno, že bude náležitě plnit své regulační funkce.“

Vedoucí týmu IRRS Carl-Magnus Larsson, který je zároveň generálním ředitelem australského regulačního úřadu Australian Radiation Protection and Nuclear Safety Agency, uvedl, že výsledky jejich mise pomohou indonéské vládě stanovit priority, které by zemi pomohly dosáhnout cílů spojených s jadernou a radiační bezpečností. Indonéská jaderná agentura v současné době provozuje tři výzkumné reaktory, řadu zařízení jaderného palivového cyklu a několik dalších zařízení, které využívají radioaktivní zdroje v průmyslu i zdravotnictví.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..