První indický sodíkem chlazený rychlý množivý reaktor o instalovaném výkonu 500 MW ve městě Kalpakkam nedaleko města Chennai by měl dosáhnout první kritičnosti do konce letošního roku, sdělil jeden z vysokých úředníků dne 7. 8. 2015.

reator
Fotografie ze stavby indického rychlého množivého reaktoru (zdroj: bravenewclimate.com)

„Uvedení jaderného reaktoru do provozu je čtyřstupňový proces. V první polovině srpna byla dokončena první etapa integrace vybavení a ověření funkčnosti všech komponent,“ sdělil serveru IANS předseda představenstva a generální ředitel společnosti Bharatiya Nabhikiya Vidyut Nigam (BNVN) P. Chellapandi.

Společnost BNVN byla zřízena vládou v rámci výboru pro atomovou energii před více než deseti lety k výrobě elektrické energie prostřednictvím rychlých množivých reaktorů (fast breeder reactors – FBRs). Rychlé reaktory zprostředkují optimální využití použitého paliva – které obsahuje uran a plutonium – nashromážděného v průběhu let z ostatních dvaceti reaktorů jiných typů po celé zemi.

Ve druhé fázi technici vyplní šachty pro ovládací tyče sodíkem a provedou testování výkonu hlavních cirkulačních čerpadel. K testování by mělo dojít v září – po schválení regulačním úřadem.

Společnost dováží sodík společně se dvěma dalšími prvky z Francie s ohledem na jeho vynikající kvalitu pro chlazení prototypu reaktoru.

„Ve třetí fázi proběhne zakládání paliva typu MOX, které je složeno ze 75 % z uranu a zbylých 25% tvoří plutonium. Reaktor pak bude uveden do stavu kritičnosti, kdy na něm začne probíhat trvalá jaderná řetězová štěpná reakce, a postupně se bude zvyšovat jeho výkon,“ sdělil generální ředitel Chellapandi.

Ve čtvrté a závěrečné fázi bude blok připojen k rozvodné síti. Stát se tak má během srpna až září roku 2016. Elektřina pak bude dodávána distribučním společnostem na komerčním základě.

„Indie je po Rusku teprve druhou zemí, která navrhuje a vyvíjí domácí rychlé množivé reaktory. Tyto reaktoru vyprodukují více jaderného paliva, než sami spotřebují,“ uvedl dále ředitel.

Přestože bude reaktor elektřinu vyrábět už po dokončení druhé fáze, přičemž dodávat ji bude do sítě zadarmo, Regulační výbor pro atomovou energii (Atomic Energy Regulatory Board) musí certifikovat uvedení do provozu do konce roku.

Ředitel Chellapandi přiznal, že projekt byl opožděn kvůli řadě faktorů a jeho cena se zvýšila o 20 %. Dále pak uvedl, že musely být provedeny i některé změny v designu, použitých materiálech a vybavení, aby bylo zajištěno, že reaktor bude spolehlivě pracovat.

„Projekt se zpozdil o více než rok z technických důvodů a kvůli zlepšování bezpečnostních prvků, neboť reaktor je na pobřeží Bengálského zálivu, které bylo postiženo vlnou cunami v prosinci roku 2004,“ dodal generální ředitel Chellapandi.

Společnost má v plánu postavit další dva rychlé množivé reaktory o výkonu 500 MWe do roku 2021, respektive 2025. Nacházet se mají taktéž ve výzkumném centru Indira Gandhi Centre for Atomic Research ve městě Kalpakkam, asi 80 km od města Chennai. V centru je kromě zmiňovaného rychlého množivého reaktoru provozován také malý reaktor Kamini, který jako palivo používá uran.

Generální ředitel Chellapandi navštívil město, aby přednesl hlavní projev na třetím ročníku dvoudenního kongresu „India Technology Congress 2015“ na téma „Transformace Indie na globální technologické centrum – vyhlídky a cesty“. Kongres pořádá institut Institute of Engineers ve spolupráci s centrální vládou.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..