Japonsko má zájem stát se partnerem naší republiky v oblasti dalšího rozvoje jaderné energetiky. V případě, že by se Česká republika rozhodla vystavět v zemi další jaderné elektrárny, Japonsko bude mít zájem se na výstavbě podílet. Pro ČTK to dne 3. srpna sdělil předseda Sněmovny Jan Hamáček. Předseda je nyní v zahraničí – na oficiální návštěvě Japonska. Podle jeho slov byla ekonomická spolupráce hlavním tématem jednání.

image.ashx
Jan Hamáček (zdroj: www.parlamentnilisty.cz)

Podle předsedy při vzájemných jednáních otevřeně zazníval japonský zájem spolupracovat v jaderném sektoru. Dále připomněl, že dodavatel jaderných technologií Westighouse je součástí japonské firmy Toshiba. Společnost Westinghouse v minulosti zajišťovala dodávky paliva do Jaderné elektrárny Temelín a také se účastnila zrušeného tendru na její dostavbu.

Podle Hamáčka má Japonsko velký zájem i o spolupráci v oblasti vyspělých technologií. Poznamenal, že v tuzemsku nejen v této oblasti působí přes 200 firem a že připravena je řada dalších projektů.

V prosinci loňského roku vládní agentura CzechInvest uvedla, že v tuzemsku od roku 1993 investovaly japonské firmy přes 102 miliard korun. Japonsko se tedy stalo druhým nejaktivnějším investorem v České republice, prvním v pořadí bylo Německo. Nejrozsáhlejší investicí Japonska je kolínská automobilka TPCA, mezi největší patří také liberecké Denso a plzeňský Panasonic.

Dne 3. srpna proběhlo jednání předsedy Hamáčka s japonským premiérem Šinzó Abem, dále se zástupci japonské obchodní komory, a také s předsedy obou parlamentních komor. S premiérem Abem se shodli v tom, že by mělo Česko využít svého předsednictví ve visegrádské čtyřce a navrhnout při této příležitosti projekt spolupráce mezi V4 a Japonskem. Podle jeho názoru by byla nejlepší akcí návštěva japonského premiéra v České republice na summitu zemí V4 a Japonska, avšak záleží, jak se k myšlence postaví japonská strana, poznamenal Hamáček.

Dne 4. srpna čeká předsedy Hamáčka přijetí u následníka trůnu korunního prince Naruhita. Vysocí představitelé Japonska také uvítali, že se česká delegace zúčastní pietního aktu – 70. výročí svržení atomové bomby na města Hirošima a Nagasaki.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..