Ghanská vláda schválila atomový zákon, nyní se čeká na podpis prezidenta.

307x210xGhana_looks_to_nuclear_to_solve_energy_deficit.jpg.pagespeed.ic.kJXXRr3SYA
Ilustrační obrázek (zdroj: www.africanreview.com)

Cílem návrhu zákona je založit ghanský jaderný regulační úřad Ghana Nuclear Regulatory Authority, s jasně stanovenými povinnostmi a funkcemi, a zajistit Ghaně prospěšné mírové využívání jaderné energie.

Ghanský parlament letos v únoru ratifikoval některé důležité mezinárodní úmluvy jako například Úmluvu o včasném oznámení jaderné nehody, Úmluvu o pomoci v případě jaderné nehody nebo mimořádné radiační události nebo Úmluvu o dodatečných náhradách za jaderné škody.

Ghanský ministr životního prostředí, věd, technologií a inovací Mahama Ayariga oznámil tyto skutečnosti dne 11. srpna na tiskové konferenci v Akkře.

Ministr Ayariga oznámil, že Ministerstvo životního prostředí, věd, technologií a inovací prostřednictvím komise Ghana Atomic Energy Commission (GAEC) v rámci projektu Nuclear Power Project podepsalo memorandum o dohodě s ruskou státní jadernou korporací Rosatom na výstavbu jaderné elektrárny v Ghaně.

Ministr řekl, že v rámci této dohody bude elektrárna obsahovat bloky ruského designu o výkonu 1000-1200 MWe, které Rosatom uvedl ve svém komplexním návrhu. Podle dohody společnost Rosatom také zajistí výcvik personálu, postaví jadernou infrastrukturu a poskytne dodávky materiálů a služeb po celou dobu životnosti elektrárny.

Mahama Ayariga prohlásil, že v zájmu zajištění ochrany lidí, životního prostředí a majetku byly vyvinuty předpisy a politiky pro nakládání s radioaktivními odpady, které vyprodukuje budoucí jaderná energetika.

Dále ministr Ayariga uvedl, že za účelem zvýšení trvanlivosti zdejší farmářské produkce určené pro export, komise GAEC prostřednictvím institutu Technology Transfer and Marketing Centre podpořila spolupráci s Ministerstvem obchodu na využívání zařízení k ozařování produktů gama zářením.

Za tímto účelem bylo podepsáno memorandum o porozumění se sdružením vývozců Federation of Associations of Exporters na ozáření produktů a s agenturou Ghana Health Service na sterilizaci lékařského vybavení.

Na sledování radiační bezpečnosti bylo v nemocnicích, dolech, ropném a plynárenském průmyslu a ve výzkumném a vzdělávacím sektoru nasazeno 1 593 pracovníků, kteří monitorují radiační dávky pracovníků, provádějí inspekce a vydávají požadavky na různé úpravy v rámci zákona LI 1559 z roku 1993. Zároveň probíhá výcvik operátorů pro nová jaderná zařízení v oblasti kultury jaderné bezpečnosti.

Dále uvedl, že je vylepšována jaderná bezpečnostní infrastruktura v mnoha jaderných zařízeních jako jsou například centra radioterapie v nemocnicích Korle-Bu Teaching Hospital (KBTH), Komfo Anokye Teaching Hospital (KATH) a v nemocnici v Takoradi. V současné době také probíhá výcvik v oblasti jaderné bezpečnosti zaměstnanců národních bezpečnostních agentur Bureau of National Investigations (BNI) a Customs, Excise and Preventive Service (CEPS).

Nakonec dodal, že absolventi školy School of Nuclear & Allied Sciences (SNAS) najdou uplatnění v centru Centre for Nuclear Science education. Ghana v současnosti hostí vzdělávací program African Network for Education in Science and Technology (AFRA-NEST), který za pomoci informačních a komunikačních technologií zajištuje vzdělání za účelem rozvoje lidských zdrojů a rozvoje jaderných znalostí.

Zdroj: africanglobe.net

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..