Dne 30. července 2015 bylo dokončeno fyzikální spouštění čtvrtého bloku ruské Bělojarské jaderné elektrárny. Spouštění reaktoru BN-800 na bázi rychlých reaktorů znamená významný krok v projektu uzavírání palivového cyklu, který intenzivně rozvíjí ruská korporace pro jadernou energii Rosatom.

IMGP1136
Model bloku jaderné elektrárny s reaktorem BN-800. (Zdroj: Denisporubov.com)

První etapa fyzikálního spouštění reaktoru byla zakončena 27. června 2014, kdy reaktor poprvé dosáhl minimálního kontrolovatelného výkonu (přibližně 0,1 % nominálního výkonu, který v tomto případě činí 789 MWe).

Podle údajů, získaných během první etapy fyzikálního spouštění, byla provedena úprava konstrukce palivových souborů. Palivo do Bělojarské jaderné elektrárny dodává společnost TVEL, která je zároveň dodavatelem paliva do všech českých jaderných reaktorů – čtyř na JE Dukovany, dvou na JE Temelín, dvou výzkumných a jednoho školního reaktoru.

V průběhu druhé etapy fyzikálního spouštění byly prováděny zkoušky a měření s cílem ověřit projektové hodnoty neutronových a fyzikálních charakteristik reaktoru, ověřit správnou funkci řídicích a bezpečnostních systémů a prověřit správnost přístrojů, měřících a zaznamenávajících parametry zařízení primárního okruhu.

Mezi dodavateli zařízení pro reaktor BN 800 jsou i české firmy, například společnost Arako, která dodala pro nový blok vlnovcové uzavírací a zpětné ventily.

Na základě výsledků fyzikálního spouštění bude nyní vypracována zpráva, která bude předána k zhodnocení budoucímu provozovateli bloku, společnosti Rosenergoatom, a dozornému orgánu Rostechnadzor. Po dokončení předepsaných procedur bude přistoupeno k energetickému spouštění reaktoru BN-800.

Během energetického spouštění bude turbogenerátor přifázován k síti a dodá do ní první kilowatthodiny elektrické energie. Také bude postupně zvyšován výkon a blok bude předáván provozovateli ke komerčnímu provozování.

Fyzikální spouštění jaderného reaktoru je komplexní soubor činností, v jehož průběhu jsou testována jednotlivá zařízení a v aktivní zóně je zahájena řetězová štěpná reakce na minimální úrovni. Skládá se ze dvou etap: Během první je zaváženo palivo do aktivní zóny a provádí se měření a zkoušky bez řetězové štěpné reakce. Druhá etapa již tuto reakci vyžaduje a zkoušky a měření jsou prováděny za minimálního výkonu.

Bělojarská jaderná elektrárna vyrobila první elektřinu v roce 1964. Jde o první ruskou jadernou elektrárnu většího výkonu a o jedinou elektrárnu s různými typy reaktorů v Ruské federaci. Dva nejstarší bloky s reaktory AMB-100 a AMB-200 na bázi tepelných neutronů jsou již mimo provoz a jsou na nich získávány zkušenosti s vyřazováním jaderných elektráren z provozu. Blok Bělojarsk-3 má rychlý reaktor BN-600, který je jediným provozovaným rychlým reaktorem průmyslového výkonu na světě. V přípravě k energetickému spuštění se nachází jeho větší verze BN-800. Rychlé jaderné reaktory hrají důležitou roli při uzavírání palivového cyklu, protože dokáží spálit látky, které jsou u tlakovodních reaktorů považovány za odpad. Tím dochází k minimalizaci množství materiálu, který bude nutno ukládat do hlubinných úložišť.

Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..