Francouzské národní shromáždění (French National Assembly) v červenci schválilo energetický plán Energy Transition for Green Growth bill, v rámci kterého se sníží podíl jaderné energetiky na francouzském energetickém mixu do roku 2025 na 50 %. Zredukování podílu jaderné energetiky přislíbil při své volební kampani v roce 2012 prezident Francie Francois Hollande. Dalším z jeho slibů bylo i uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim do konce roku 2016. V červnu minulého roku po národní energetické debatě jeho vláda oznámila, že francouzská jaderná kapacita bude udržena na stávající úrovni 63,2 GWe.

fessenheimnu
Nejstarší francouzská jaderná elektrárna Fessenheim (zdroj: phys.org)

V minulém roce jaderné elektrárny, které provozuje státem řízená společnost EDF, pokrývaly 77 % francouzské poptávky po elektrické energii. Podle provozovatele přenosové soustavy, společnosti Reseau de Transport d’Electricite, pak dalších 13 % pokrývala vodní energetika, 5 % elektřiny bylo vyrobeno z fosilních paliv a 3 % zajistily větrné elektrárny.

Debata o novém energetickém zákonu začala na francouzském národním shromáždění, což je dolní komora parlamentu, v říjnu minulého roku. Výsledkem debaty byla všeobecná dohoda o celkových cílech návrhu zákona. Tyto cíle zahrnovaly: 40% snížení skleníkových plynů do roku 2030 a 75% snížení do roku 2050 oproti roku 1990; snížení celkové spotřeby elektrické energie do roku 2050 na polovinu úrovně roku 2012; zvýšení podílu obnovitelných zdrojů do roku 2020 na 23 % a do roku 2030 na 32 % s tím, že v té době bude v obnovitelných zdrojích 40 % instalovaného výkonu; a omezení podílu jaderné energetiky na energetickém mixu země do roku 2025 na 50 %.

Senát (horní komora parlamentu) se snažil o to, aby maximální instalovaný výkon jaderných elektráren byl navýšen na 64,85 GWe, což by umožnilo souběžné pokračování provozu jaderné elektrárny Fessenheim s novými reaktory EPR v jaderné elektrárně Flamanville. Snahu také kladl na to, aby nebylo určeno žádné cílové datum, kdy má být dosáhnuto omezení podílu jaderné energetiky na energetickém mixu země na 50 %. Oba návrhy úpravy nového zákona ale byly zamítnuty.

Nově přijatý energetický zákon zavádí 970 změn. Schválený návrh stanovuje také dlouhodobé cíle pro francouzskou uhlíkovou daň, která se ze současných 14,5 eur za tunu má zvýšit na 22 eur za tunu v roce 2016, poté na 56 eur za tunu v roce 2020 a nakonec v roce 2030 se má navýšit až na 100 eur za tunu. Zákon také stanovuje cíl na snížení spotřeby elektrické energie o 20 % do roku 2030 a o 50 % do roku 2050 oproti roku 2012. Zároveň se má snížit primární spotřeba fosilních paliv do roku 2030 o 30 % oproti roku 2012.

Nový zákon pro společnost EDF znamená, že kvůli uvádění nových jaderných bloků do provozu bude muset nejprve uzavřít ty starší. Kvůli uvedení nových bloků s reaktory typu EPR v jaderné elektrárně Flamanville do provozu, což se očekává někdy v roce 2017, bude společnost muset odstavit jeden z provozovaných reaktorů, pravděpodobně ten v jaderné elektrárně Fessenheim.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..