V případě, že dojde v České republice k opětovnému vypsání tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, podá do něho francouzská strana nabídku. Novinářům to sdělil dne 23. srpna šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius před společným jednáním s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) v Praze. Soutěž na dostavbu dvou temelínských bloků byla zrušena energetickou společností ČEZ v dubnu loňského roku.

dostavba-ii
Vizualizace dostavěné jaderné elektrárny Temelín (zdroj: čez.cz)

Fabius uvedl: „Pakliže bude tendr vypsán, bude nabídka z francouzské strany podána.“ Podle jeho názoru bude francouzská firma zvažovat předložení nabídky na dostavbu temelínské elektrárny.

Podle francouzského ministra zahraničí „sdílejí Česká republika a Francie v širokém rozsahu názory na diverzifikaci energetických zdrojů“. Také dodal, že francouzská politika v oblasti jaderné energie prošla „reorganizací“, veškeré záležitosti by tedy nově řešila energetická společnost EDF.

JE Temelín by měla po dobudování svůj výkon zvýšit více než trojnásobně. Jan Mládek, ministr průmysl (ČSSD), uvedl na počátku letošního roku, že vypsání tendru není v roce 2015 na programu. ČEZ zrušil výběrové řízení téměř pět let po jeho vyhlášení v loňském roce. Důvodem bylo neposkytnutí záruky ze strany státu za výkupní ceny elektrické energie.

Zájemci v soutěži byli nejdříve tři: americká společnost Westinghouse, ruský podnik Atomstrojexport a francouzská společnost Areva. V roce 2012 byla nabídka na dostavbu Temelína podána společnostmi Westinghouse a Areva. Zájem projevilo i rusko-české Konsorcium MIR.1200 tvořené firmami: Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

V říjnu 2012 vyřadila společnost ČEZ nabídku Arevy. Odůvodnila to tím, že společnost nesplnila požadavky tendru. V tiskových zprávách se objevila informace o tom, že nabídka negarantovala fixní cenu. Společnost Areva toto tvrzení odmítla. V návaznosti na tento spor vydal v říjnu 2013 brněnský soud předběžné opatření zakazující společnosti ČEZ podepsání smlouvy s případným vítězem tendru. Evropská komise v listopadu téhož roku požádala Českou republiku o dodatečné informace ohledně tendru a vyřazení společnosti Areva.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    Vzhledem k současným problémům společnosti Areva mě tato zpráva upřímně nepotěšila. Spuštění stavěného bloku s reaktorem typu EPR ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville bylo podle nejnovějších zpráv odloženo o další rok. Nemluvě o tom, že odhadovaná cena elektrárny je nyní trojnásobná oproti původním odhadům. Byla bych velmi nerada, kdyby stejná situace nastala i u nás v Česku. Nemyslím si, že vzhledem k tomu, z jaké části se podílí jaderná energetika na mixu naší země, si můžeme dovolit několikaleté zpoždění při výstavbě nových bloků – jako je tomu v JE Flamanville. České jaderné elektrárny potřebují spolupráci s podnikem, který bude jak spolehlivý, tak přesný, a to v termínech i předem stanoveném rozpočtu.

    No jen to ne. Ani jeden ze stavěných bloků EPR není bez zpoždění a ty stavěné v Evropě by se daly nazvat katastrofou. Jak ve Flamanville tak v Olkiluoto jsou zpoždění doslova masivní a překročení nákladů za výstavbu na trojnásobek původní ceny je opravdu na zváženou… Hodně se divím Velké Británii, že pro elektrárnu Hinkley Point C zvolila právě EPRka, sice ředitel EDF mluvil o tom, že s nynějšími zkušenostmi už zpoždění nebudou, ale mám problém mu věřit. I Čína už další bloky EPR kvůli prodražující se a zpožďující se výstavbě nechce.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..