Tři finské společnosti 5. srpna 2015 oznámily, že se rozhodly podpořit projekt finské jaderné elektrárny Hanhikivi, čímž vzrostl finský podíl v tomto projektu o dalších 10 % a dosáhl 65%. To znamená splnění požadavků finské vlády, aby finská strana zajistila financování přinejmenším ve výši 60 %, a projekt bude moci být realizován v původně plánovaném časovém rámci.

ROSATOM1-at-Hanhikivi_jpg_cropped 460
Umělecká představa o budoucí podobě jaderné elektrárny Hanhikivi. (Zdroj: Fennovoima.fi)

Vlastnické podíly

Mezi tyto tři společnosti patří finský dodavatel nerezové oceli, Outokumpu, který svůj podíl navýšil o 1,8 % na celkových 14 %. Dále jde o finskou stavební společnost SRV, která nově vstoupila do projektu s podílem 1,8 %. A především o energetickou společnost Fortum, která vstoupila s podílem 6,6 %. Tato společnost provozuje finskou jadernou elektrárnu Loviisa, kde stojí dva reaktory typu VVER-440 z přelomu 70. a 80. let minulého století.

V lokalitě Hanhikivi postaví ruská společnost Rusatom Overseas (ze skupiny ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) jeden blok s reaktorem VVER-1200 (podle projektu AES-2006).

Vlastnictví společnosti Fennovoima, která má na poloostrově Pyhäjoki na starosti výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi, je rozloženo mezi budoucí odběratele energie, sdružení Voimaosakeyhtiö, a zhotovitele stavby ruský Rusatom Overseas, dceřinou společnost ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom. Třiceti čtyřprocentního podílu, který původně držel německý EOn, se ujal Rusatom Overseas, ale do vstupu nových spolumajitelů zajišťovaly finské společnosti jen asi 55 %. V červnu tohoto roku odeslala ruská strana první část financí na stavbu nového bloku ve výši jedné miliardy eur.

Palivo do JE Hanhikivi během přinejmenším prvních deseti let provozu bude dodávat ruská palivová společnost TVEL, která zásobuje palivem také všechny české jaderné reaktory (čtyři dukovanské, dva temelínské, dva výzkumné a jeden školní). Dodává palivo také pro oba reaktory VVER-440 v Loviise.

 

Další společnosti potvrzují atraktivitu projektu

Mika  Sitovirta, generální ředitel ocelářské firmy Outokumpu, uvedl: „Naše společnost se projektu účastní, protože mezinárodní konkurenceschopnost našich výrobků vyžaduje patřičně soběstačnou energetiku a zdravou soutěživost na trhu s energiemi. Ve finském městě Tornio leží naše továrna, která je největším finským odběratelem elektřiny. Přirozeně je tedy naším zájmem pomáhat budovat finskou energetiku založenou na spolehlivých a stabilních zdrojích, které navíc mají minimální emise.“

Součástí balíčku dohod o vstupu stavební společnosti SRV do projektu je také dohoda, která ji činí vedoucím výstavby. Tato dohoda byla podepsána se zhotovitelem stavby, Rusatom Overseas, a generálním dodavatelem stavební části, Titan-2, který tuto pozici zastává i na všech ruských jaderných elektrárnách a některých dalších, které Rosatom staví v zahraničí.

„Díky uzavřené dohodě, budeme moci podstatným způsobem rozšířit své aktivity a dále upevnit svou pozici v oboru řízení výstavby. Tento projekt vyžaduje účast spolehlivého finského partnera, který je obeznámen s místní legislativou a regulačními požadavky. Bez pochyby jde o nejvýznamnější zakázku v historii firmy,“ uvedl Juha Pekka Ojala, prezident SRV.

V listopadu loňského roku, oznámila společnost Fortum svůj vstup do projektu a nyní podepsala dohodu o tom, že převezme 6,6% podíl. Její generální ředitel, Timo Karttinen, k tomu uvádí: „V projektu společnosti Fennovoima, který má význam pro celou finskou společnost, budeme moci zužitkovat své dovednosti, dále je rozvíjet a také rozšířit naši spolupráci s Rosatomem.“

Kirill Komarov, náměstek generálního ředitele Rosatomu, uvedl: „Rozhodnutí společností Fortum, SRV a Outokumpu je možno považovat za další potvrzení ekonomické atraktivity a zdařilého průběhu projektu JE Hanhikivi. Projekt zvýší konkurenceschopnost Finska tím, že tamním podnikům a domácnostem bude v dlouhodobém horizontu poskytovat spolehlivé dodávky elektřiny za konkurenceschopné ceny. Úspěšná realizace projektu podpoří celosvětovou snahu o snižování množství emisí skleníkových plynů. Naši důvěru v tento projekt posilují noví investoři, kteří do něj vstupují, a finská vláda, která provede hodnocení žádosti o stavební povolení. Úkolem Rosatomu bude zajistit, aby byl projekt dokončen včas, nepřekročil stanovený rozpočet a byly v něm uplatněny nejspolehlivější technologie.“

 

Průběh projektu

Smlouva na výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi byla podepsána v říjnu 2013 mezi objednatelem stavby, finskou společností Fennovoima a zhotovitelem stavby, ruskou Rusatom Overseas. Stavební práce by měly začít v roce 2017 a uvedení bloku do provozu je plánováno na rok 2024. Projekt odpovídá normám Mezinárodní agentury pro atomovou energii a normám Evropské unie. Splňuje také finské národní regulační předpisy, které se podle odborníků řadí k nejpřísnějším na světě. V roce 2014 byl projekt schválen finským parlamentem.

Objem investic činí 7,3 miliardy dolarů. Ruská strana financuje projekt z takzvaného Fondu národního blaha, který vznikl v roce 2008 po rozdělení Stabilizačního fondu Ruské federace.

Projektu se bude účastnit také český výzkumný institut ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu). Spolupráce bude spočívat například v řešení kontroly a nezávislého posouzení projektové a bezpečnostní dokumentace či dokumentace k aktivní zóně reaktoru.

Zdroj: Tisková zpráva

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..