Na třetím bloku ukrajinské Rovenské jaderné elektrárny probíhají práce na prodloužení provozní licence. Pro první dva bloky elektrárny ukrajinský regulační úřad State Nuclear Regulatory Inspectorate (SNRI) dvacetileté prodloužení provozu vydal již před téměř pěti lety.

rovenska_je1-300x226
Rovenská jaderná elektrárna (zdroj: wikipedia.org)

Společnost Energoatom uvedla, že práce na úpravě bloku Rovenské jaderné elektrárny pro splnění podmínek prodloužení provozní licence zahrnují modernizaci nebo výměnu tepelně namáhaného mechanického zařízení a monitorovacích a kontrolních systémů, zavedení nových diagnostických systémů pro zařízení reaktoru a instalaci nového systému na monitorování seismicity. Společnost Energoatom provozuje všech 15 fungujících ukrajinských jaderných bloků ve čtyřech jaderných elektrárnách (Rovenská jaderná elektrárna, Jihoukrajinská jaderná elektrárna, Záporožská jaderná elektrárna a Chmelnická jaderná elektrárna).

„Zpráva o úpravě bloku vyvrcholí pravidelným hodnocením bezpečnosti, které má za úkol potvrdit, že provoz bloku je v souladu s novými projektovými a bezpečnostními požadavky a že rekonstrukce a modernizace bloku zvýšila úroveň jeho bezpečnosti,“ uvedla firma Energoatom. „Státní regulační úřad SNRI poté zanalyzuje zprávu a na jejím základě rozhodne, zda bude bloku prodloužena provozní licence či nikoliv.“

Práce na sepsání zprávy o třetím bloku elektrárny nijak neovlivní jeho trvalý bezpečný provoz, prohlásila společnost Energoatom.

V samostatném prohlášení tato státem řízená společnost uvedla, že turbogenerátor prvního bloku Rovenské jaderné elektrárny byl po ukončení plánované odstávky připojen k síti, zatímco na čtvrtém bloku probíhá 30. den plánované odstávky.

Od počátku roku vyrobila Rovenská jaderná elektrárna téměř 11,5 TWh elektřiny, jenom od začátku srpna její výroba dosáhla 744 GWh.

Celkový výkon Rovenské jaderné elektrárny dosahuje 2835 MWe. Elektrárna se sestává ze čtyř sovětských bloků typu VVER. První dva bloky elektrárny obsahují reaktory VVER-440, které byly do provozu uvedeny v letech 1980 a 1981. Třetí a čtvrtý blok obsahuje reaktor VVER-1000, přičemž tyto bloky byly do provozu uvedeny v letech 1986 a 2004, uvedla společnost Energoatom.

Původní projekt ruských reaktorů počítal s provozem po dobu třiceti let. Společnost Energoatom plánovala prodloužit provozní licenci prvním dvěma blokům Rovenské jaderné elektrárny a prvnímu bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny o 15 let. Konečné kontroly tlakových nádob reaktorů a jejich vnitřních vestaveb na známky křehnutí byly na všech třech blocích provedeny v letech 2008 a 2009.

Státní regulační úřad SNRI nakonec v prosinci roku 2010 prvním dvěma blokům Rovenské jaderné elektrárny udělil dvacetileté prodloužení licence. Společnost Energoatom uvedla, že do modernizace a vylepšení těchto dvou bloků investovala ve spolupráci s mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) od roku 2004 více než 300 milionů dolarů. V polovině roku 2012 firma Energoatom prohlásila, že jedenácti nejstarším 1000MWe blokům hodlá do roku 2030 prodloužit provozní licenci o 20 let. V únoru 2013 ukrajinský regulační úřad SNRI oznámil, že prvnímu bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny by mohla být provozní licence prodloužena po dokončení rozsáhlé modernizaci, která probíhala v průběhu téhož roku. V říjnu roku 2013 pak regulační úřad tomuto bloku udělil desetileté prodloužení provozní licence do roku 2023. V květnu letošního roku byl z důvodu rozsáhlé modernizace odstaven druhý blok Jihoukrajinské jaderné elektrárny. Odstávka má podle plánů trvat více než 300 dní a její celkové náklady se mají vyšplhat na 114 milionů dolarů. Díky této modernizaci by měla být prodloužena provozní licence bloku o deset let. Ve stejném měsíci společnost Energoatom zažádala regulační úřad o patnáctileté prodloužení provozní licence prvního bloku Záporožské jaderné elektrárny.

V březnu roku 2013 Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) oznámila, že společnosti Energoatom půjčí 331 milionů dolarů na komplexní zlepšení bezpečnosti jaderný reaktorů. Půjčku ve stejné výši pro tento účel poskytne i evropská agentura Euroatom. V rámci projektu v hodnotě 1,55 miliardy dolarů má být zavedeno nebo vylepšeno až 87 různých bezpečnostních opatření jako například výměna zařízení v bezpečnostních systémech, zlepšení kontroly a řízení příslušných bezpečnostních systémů nebo zavedení organizačních změn s cílem zlepšit havarijní připravenost.

Na počátku srpna letošního roku společnost Energoatom oznámila, že odložila termín na dokončení programu pro zlepšení bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren z roku 2017 na konec roku 2020. Termín dokončení projektu byl odložen především kvůli tomu, že smlouvy o půjčkách s bankou EBRD a agenturou Euroatom vstoupily v platnost opožděně. Tato opoždění souvisí především se změnou vlády na Ukrajině. Samotné smlouvy byly podepsány v srpnu roku 2013 a následně ratifikovány ukrajinským parlamentem v květnu 2014. V platnost smlouvy vstoupily až 19. prosince 2014, respektive 28. května 2015.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..