Italská společnost Enel plánuje prodat svůj 66% podíl ve společnosti Slovenské Elektrárne ve dvou fázích – menšinový podíl chce prodat do konce tohoto roku a zbytek po dokončení výstavby dvou nových bloků ve slovenské jaderné elektrárně Mochovce. Zbývajících 34 % největšího výrobce elektřiny v zemi vlastní slovenská vláda.

cz-2_completion-mochovce-npp_slovakia-study-1
JE Mochovce (zdroj: www.tractebel-engineering-gdfsuez.com)

V prezentaci finančních výsledků hospodaření firmy za prvních šest měsíců tohoto roku, generální ředitel společnosti Enel Francesco Starace sdělil, že dokončení třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce se očekává o rok později, než bylo původně plánováno – tedy v roce 2017, respektive 2018.

Společnost Enel již obdržela dvě konečné nabídky na svůj podíl, nebo část svého podílu, ve společnosti Slovenské Elektrárne. Konečnou nabídku podala společnost Energetický a Průmyslový Holding (EPH) a konsorcium Mol Nyrt. Podání další konečné nabídky je v posledním stádiu procesu, sdělil generální ředitel Starace. Společnost EPH je česká energetická společnost, zatímco Mol Nyrt je maďarsko-slovenské konsorcium skupiny MVM Group a rafinérie Slovnaft. Finská společnost Fortum a čínská korporace China National Nuclear Corporation údajně také vyjádřily zájem o koupi podílu.

Generální ředitel společnost Enel Starace uznal, že slovenská vláda se může snažit o zvýšení svého současného podílu.

Podle zprávy od Italpress ze dne 21. července, ředitel Starace sdělil, že společnost Enel podepíše memorandum o porozumění o prodeji akcií ve společnosti Slovenské Elektrárne kolem konce tohoto měsíce.

Společnost Enel uvedla, že v prvním pololetí její čistý zisk meziročně vzrostl o 3,4 % kvůli vyšší poptávce po dodávkách elektrické energie v Latinské Americe a kvůli růstu v oblasti obnovitelných zdrojů. Společnost se stále více zaměřuje na své obchody v Latinské Americe, prohlásil ředitel Starace, a má za cíl získat 5 miliard euro (135,7 miliard korun) z prodeje aktiv, mezi které patří i podíl ve slovenském výrobci elektřiny.

V roce 2006 společnost Enel zaplatila 840 milionů euro (22,8 miliardy korun) za 66% podíl ve společnosti Slovenské Elektrárne a jako součást transakce souhlasila s dokončením dvou rozestavěných bloků v jaderné elektrárně Mochovce. Italská společnost zahájila v červenci loňského roku program prodeje svých podílů v Rumunsku a na Slovensku, včetně podílu ve společnosti Slovenské Elektrárne. Odprodej těchto aktiv je součástí prodeje aktiv v hodnotě 6 miliard euro (162,8 miliard korun), který zahájila společnost Enel v roce 2013 za účelem snížení finančního dluhu skupiny.

Stavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce začala v roce 1986 a po šestnáctileté přestávce obnovena v roce 2008. Spuštění třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce bylo očekáváno v roce 2012-2013 a odhadované náklady na dokončení projektu vzrostly z původních 2 miliard euro (54,3 miliard korun) v roce 2007 na 4,6 miliard euro (124,8 miliardy korun).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..