Jaderná elektrárna Temelín od dnešního dne opět začala vyrábět elektrickou energii. Neplánovaná odstávka druhého bloku skončila připojením k přenosové soustavě v 10:45. Plného výkonu by blok měl dosáhnout kolem 18:00. Tyto informace sdělil pro ČTK vedoucí útvaru komunikace elektrárny Petr Šuleř. Výroba byla přerušena kvůli potřebné opravě průchodky generátoru v nejaderné části elektrárny. K odstavení reaktoru došlo dne 12. srpna. Po dobu sedmi dnů tak nepracovaly oba bloky, na prvním stále probíhá plánovaná odstávka na výměnu paliva.

Temelin4veze
Jaderná elektrárna Temelín (zdroj: ekonomicky-denik.cz)

Souběh odstávky odběratelé nepocítili, provozovatel elektrárny – společnost ČEZ – nakoupil elektrickou energii v zahraničí. K současné odstávce obou bloků nedošlo v JE Temelín poprvé, od roku 2004 eviduje elektrárna celkem 22 případů, kdy byly současně odpojeny oba bloky.

Příčinou souběhu odstávek se tentokrát stala porucha jedné z šesti průchodek turbogenerátoru. Podle slov energetiků se nejednalo o mimořádně náročnou opravu, přesto ale bylo nutné odpojení bloku od rozvodné sítě a zastavení turbíny.

Ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek řekl ČTK: „Odstavení, vychlazení a opětovné najetí největšího českého turbosoustrojí není krátkodobá záležitost. Musíme důsledně dodržovat podmínky i postupy. Aktuálně jsme všechny práce a potřebné kontroly dokončili a opět vyrábíme.“ Turbogenerátor prošel před připojením do sítě řadou testů. Vedoucí péče o elektrozařízení Temelína Bohumil Lukášek k věci dodal: „Kontroly jsme rozšířili i na první výrobní blok. Cílem je samozřejmě vyloučit možnost stejné závady.“

Od září by měly oba bloky JE Temelín vyrábět na rekordním výkonu. V letošním roce totiž skončil náročný program modernizace, který zahrnoval kromě jiného výměnu nízkotlakých dílů turbín. Jejich výkon narostl bez vyšší spotřeby paliva o více než 20 MWe. Jaderná elektrárna Temelín tím posílila svoji pozici největšího zdroje elektrické energie v České republice.

Ředitel elektrárny Zronek dále poznamenal: „Plánovanou odstávku druhého bloku jsme protáhli a nejsem rád ani za právě ukončenou krátkou opravu. Vše musíme detailně posoudit. V každém případě ale Temelín od příštího roku čekají změny.“ O jaké změny se bude jednat, nechtěl specifikovat. Údajně budou především organizační a nebudou se týkat počtu zaměstnanců.

Na první bloku jihočeské jaderné elektrárny probíhá pravidelná odstávka pro výměnu paliva, která by měla podle plánů skončit v posledním týdnu měsíce srpna.

JE Temelín byla mimo provoz i po většinu července, na druhém bloku probíhala odstávka téměř třetinu roku. K poslední obnově výroby po plánované odstávce došlo 31. července. Tato odstávka se tehdy protáhla na 104 dní, protože byla objevena netěsnost parogenerátoru. Druhý blok dosáhl plného výkonu po ukončení odstávky dne 2. srpna, tehdy trval souběh odstávek obou bloků 20 dnů.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci 2000. Nyní je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V letošním roce zatím vyrobila 7,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Vzhledem k prodloužení odstávky druhého bloku letos JE Temelín nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z roku 2012, která dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..