Druhý blok jaderné elektrárny Temelín je opět v provozu, v neděli 2. srpna v čase 19:42 dosáhl plného výkonu, který se díky novým rotorům turbíny zvýšil o dvě procenta. Rotory byly turbíny byly vyměněny během odstávky. Nový výkon turbogenerátoru tak nyní dosahuje 1 078 MWe. Modernizace turbíny na prvním bloku JE Temelín proběhla v loňském roce. Pro ČTK to sdělil dne 3. srpna mluvčí Temelína Marek Sviták.

A010322_ITU_TURBNAV_V

Nové rotory se od starých liší rozdílnou konstrukcí, velikostí (jsou větší) a váhou (nyní o 20 tun těžší). Odlišný je i tvar nových lopatek. Mluvčí Sviták uvedl: „Díky tomu rotory efektivněji využijí páru, která proudí na turbínu. Při stejné spotřebě paliva tak blok vyrobí elektřinu pro dalších 50.000 českých domácností.“

Výkon podle původního projektu – dvakrát 981 MWe – se elektrárně podařil za 15 let navýšit o deset procent, tedy celkově o 200 MWe. Toto navýšení odpovídá velkému uhelnému bloku. První blok jaderné elektrárny Temelín je nyní odstaven kvůli pravidelné výměně paliva. V dnešních dnech už je palivo v reaktoru vyměněno a pokračuje zpětná montáž reaktoru. Následovat bude naplnění dvou kontejnerů s použitým palivem a jejich transport do skladu v areálu elektrárny. Tyto práce začnou ještě během tohoto týdne. Odstávka prvního bloku by podle plánu měla být ukončena do konce srpna.

JE Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci roku 2000. V současné době je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V letošním roce zatím vyrobila 7,718 miliardy kilowatthodin elektrické energie. Vzhledem k odstávce druhého bloku letos Temelín nepřekoná svoji nejvyšší roční výrobu elektřiny – tohoto rekordu dosáhla elektrárna v roce 2012, kdy vyrobila 15,3 miliardy kilowatthodin.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..