Společnost Tennessee Valley Authority (TVA) požádala regulační úřad, aby vydal provozní licenci pro druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar.

Watts Bar units 1 and 2 - 460 (TVA)
Jaderná elektrárna Watts Bar (zdroj: World Nuclear News)

Blok má vstoupit do komerčního provozu někdy mezi zářím tohoto roku a červnem příštího roku. Celkové náklady na jeho výstavbu nakonec dosáhnou 4-4,5 miliardy dolarů. Po spuštění bude blok produkovat 1150 MW bezemisní elektřiny, čímž pokryje spotřebu zhruba 650 000 domácností, prohlásila společnost TVA.

Ve včerejším prohlášení společnost TVA uvedla, že americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) byl informován o tom, že výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar byla v podstatě dokončena. Společnost regulačnímu úřadu následně poskytla seznam klíčových aktivit, které je potřeba ještě před zahájením provozu bloku provést.

„Aby regulační úřad NRC vydal provozní licenci, společnost TVA musí prokázat, že výstavba bloku je v podstatě dokončena a že zařízení bude pracovat v souladu s provozní licencí. Kromě toho musí naše společnost ještě dokázat, že blok nebude mít žádný negativní vliv na veřejné zdraví a bezpečnost,“ uvedla firma TVA.

Dopis úřad NRC obsahuje podpůrné informace o zařízeních a procesech jako: programy a procesy realizované pro zajištění dokončení bloku v souladu s konstrukčními a licenčními základy elektrárny; detaily o úpravách zařízení a o kvalifikačních programech, které mají zajistit, že struktury přímo spojené s bezpečností elektrárny, systémy a komponenty splňují designové certifikace; a program zabezpečení jakosti, kontrola jakosti, přezkumy a inspekce, které mají zajistit, že stavební činnosti splňovaly a nadále splňovat budou požadavky regulačního úřadu. Dopis je datován na 12. srpna a podepsán viceprezidentem společnosti TVA pro jaderné licencování Joem Sheaem.

Společnost TVA uvedla, že horké funkční testy – jejich úspěšné splnění je klíčovým předprovozním požadavkem regulačního úřadu NRC pro vydání provozní licence – hlavních systémů, které měly prokázat funkční připravenost bloku, byly nedávno úspěšně dokončeny. Testy prokázaly, že téměř 60 důležitých systémů může pracovat dohromady při provozních teplotách i tlacích, dodala společnost. Testovány byly také důležité bezpečnostní systémy, aby bylo prokázáno, že dokáží udržet reaktor bezpečně chlazený.

„Dokončení horkých zkoušek a předložení oznámení o dokončení bloku se řadí mezi historické milníky, kterých bylo na druhém bloku elektrárny Watts Bar dosaženo. Blok je nyní dokončen a otestován tak, aby se potvrdila jeho kvalita a bezpečnost a aby se prokázalo, že blok je v souladu s požadavky regulačního úřadu a že bude po obdržení licence bezpečně a spolehlivě pracovat,“ uvedl v prohlášení firmy Mike Skaggs, senior viceprezident společnosti Watts Bar Operations and Construction. „Tyto úspěchy jsou výsledkem tvrdé práce všech, kdo se na výstavbě jaderné elektrárny Watts Bar podíleli. Úspěšné splnění těchto požadavků demonstruje náš závazek bezpečně připravit druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar na zavezení jaderného paliva.“

Jaderná elektrárna Watts Bar se nachází u města Rhea County na jihovýchodě státu Tennessee, zhruba 80 kilometrů severovýchodně od města Chattanooga. Společnost TVA je vlastníkem a provozovatelem obou bloků elektrárny, které obsahují tlakovodní reaktory navržené společností Westinghouse.

Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar začala v roce 1973 a následně byla přerušena v roce 1985, když byl blok dokončen zhruba z 55 %. V roce 2007 se společnost TVA rozhodla projekt obnovit. Blok měl tehdy status „odložen“, v srpnu roku 2007 společnost TVA informovala regulační úřad o svém plánu na obnovní stavebních činností a dokončení bloku v rámci existující stavební licence. Stavební práce byly na bloku obnoveny o dva měsíce později. Smlouvu na inženýrské práce, zadávání veřejných zakázek a stavebních smluv tehdy podepsala se společností Bechtel Power Company.

TVA je státní energetická korporace, která poskytuje elektrickou energii pro firemní zákazníky a místní distribuční společnosti. Elektřinu dodává pro více než 9 milionů lidí v sedmi jihovýchodních státech USA. Společnost nedostává žádnou státní podporu, veškeré své příjmy získává z prodeje elektrické energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..