Společnost EDF Energy dnes oznámila, že vybrala další dodavatele pro projekt výstavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Kombinovaná hodnota zakázek u těchto dodavatelů dosahuje zhruba 2 miliard dolarů.

Hinckley Point C CGI - 460 (EDF Energy)
Vizualizace Hinkley Point C (zdroj: World Nuclear News)

Firma EDF Energy uvedla, že výběr dalších dodavatelů byl umožněn díky tvrdé práci, kterou společnost EDF a další dodavatelé provedli na zajištění dodavatelského řetězce, který bude schopen uskutečnit výstavbu navrhované jaderné elektrárny v Somersetu. Společnost dále uvedla, že místní, národní i mezinárodní zakázky zadané za posledních šest let pomohly britským firmám pochopit nutné požadavky ke vstoupení do projektu, který po dvacetileté pauze obnoví novou jadernou výstavbu ve Velké Británii.

Většina z nejnovějších zakázek byla udělena britským firmám. Společnost Balfour Beatty Bailey – společný podnik firem Balfour Beatty a NG Bailey – vyhrála tendr na dodávku elektrických kabelů a instalačních prací. Zakázku na výstavbu dělnického zázemí dostala společnost Laing O’Rourke, zatímco výstavbu dalších dočasných budov provede společnost Premier Interlink WACO UK Ltd. Práce na výstavbu nutných přenosových elektrických sítí provede společnost ABB UK. Společnost Weir vyhrála kontrakt na dodávku velkých chladících čerpadel, zatímco společnost Clyde Union dodá hlavní čerpadla napájecí vody a vodní chladicí systémy.

Společnost EDF Energy uvedla, že britské firmy byly vyzvány k vytvoření společných podniků, aby spojily své zkušenosti a znalosti potřebné při projektu elektrárny. Několik kontraktů pak bylo uděleno společným podnikům mezi britskými a francouzskými společnostmi. Mezi ně patří i společnost Cavendish Boccard Nuclear – společný podnik britské firmy Cavendish Nuclear a francouzské Boccard, která vyhrála tendr na dodávku potrubí a dalších instalačních prací. Další kontrakt – na dodávku vytápěcích, odvětrávacích a klimatizačních systémů – vyhrála společnost ACTAN, která je společným podnikem mezi Doosan Babcock z Británie a francouzskými společnostmi Axima Concept a Tunzini Nucleaire.

I v oblasti projektového managementu bylo uděleno několik zakázek britským společnostem, mezi které se řadí například KBR, Jacobs, Gleeds, Faithful+Gould, Mace a Turner & Townsend. Pět společných podniků skládajících se z lokálních firem bylo vybráno k zajištění dopravy, ubytování a dalších služeb v místní lokalitě. Celková hodnota těchto kontraktů se pohybuje okolo 350 milionů dolarů.

Firma EDF Energy také poznamenala, že dvě britské společnosti – G4S a Aggregate Industries – budou zajišťovat bezpečnostní služby a služby spojené s výstavbou dopravních staveb pro projekt.

Společnost GDF Energy uvedla, že vítězové kontraktu byly vybrání prostřednictvím veřejného a férového tendru. Nicméně samotné podepsání smluv bude podléhat konečnému investičnímu rozhodnutí o pokračování projektu.

Lokalizace dodávek pro místní společnosti má dosáhnout více než 60 % oproti původně odhadovaným 57 %, podotkla EDF. Dále dodala, že její hlavní dodavatelští partneři zde budou hledat subdodavatele pro výrobní práce, „což potenciálně znamená, že z projektu elektrárny bude těžit ještě mnohem více místních společností.“

V říjnu 2013 společnost EDF Energy oznámila, že vybrala čtyři hlavní dodavatele konstrukčních a inženýrských prací. Společnost Areva dodá systémy reaktorů, kontrolní a měřící systémy a jaderné palivo; společnosti Bouyges a Laing O’Rourke budou zajišťovat hlavní stavební práce; firma Costain vybuduje tunely pro hlavní přívod vody; a společnost Alstom dodá dvě parní turbíny.

Generální ředitel společnosti EDF Energy Vincent de Rivaz uvedl: „Jaderná elektrárna Hinkley Point C bude v čele revitalizace britského průmyslu a jeho dovedností. Na vytvoření robustního dodavatelského řetězce pro výstavbu nové britské jaderné elektrárny jsme pracovali velmi tvrdě.“ Dále pak dodal: „Projekt elektrárny dodá průmyslu ve Velké Británii sílu a nastartuje zde nový jaderný program. Zkušenosti získané při výstavbě jaderné elektrárny Hinkley point C pomohou britským firmám úspěšně se účastnit jaderných projektů po celém světě.“

Generální ředitel asociace Nuclear Industry Association Keith Parker oznámení výběru dodavatelů přivítal. „Jedná se o další krůček vpřed k výstavbě nové britské jaderné elektrárny a k oživení britského jaderného dodavatelského řetězce. Oznámení o výběru dodavatelů společně s jasným záměrem společnosti EDF zajistit v projektu co největší podíl britského průmyslu pomůže britskému jadernému sektoru získat více investic a vytvořit více pracovních míst,“ prohlásil Keith Parker.

Dále dodal: „Je to také jasný signál pro britskou veřejnou, dodavatelský řetězec a místní vládu, že společnost EDF Energy a její partneři zůstali odhodláni pokračovat v projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, který je zásadní pro hospodářský růst a energetickou bezpečnost Velké Británie.“

V jaderné elektrárně Hinkley Point C mají být nasazeny dva tlakovodní reaktory typu EPR od francouzské společnosti Areva. Společnost EDF Energy musí ohledně projektu ještě provést finální investiční rozhodnutí, avšak již nyní investovala značné množství finančních prostředků do přípravných činností v lokalitě.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..