Společnost Magnox Limited oznámila, že dokončila vyjmutí jaderného paliva z prvního bloku britské jaderné elektrárny Oldbury a zároveň se jí podařilo vyjmout palivové obaly z podzemních prostor jaderné elektrárny Bradwell.

Oldbury Ponds 460
Bazény pro použité palivo v JE Oldbury (zdroj: World Nuclear News)

Odstraňování paliva z jaderné elektrárny Oldbury začalo na počátku roku 2013. Je to jedna z klíčových součástí procesu likvidace této jaderné elektrárny. Jaderné palivo je vyjmuto z reaktoru a následně uskladněno v bazénech na vyhořelé palivo. Poté je toto palivo transportováno do zařízení v Sellafieldu, kde je přepracováno. V době, kdy byla elektrárna natrvalo odstavena, se nacházelo v jejích dvou blocích celkem 52 060 použitých palivových elementů.

Dne 11. srpna společnost Magnox limited oznámila, že dokončila vyjmutí všech 25 826 palivových elementů z reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Oldbury v Gloucestershiru. Každý z těchto palivových elementů měří na výšku 1,1 metru. První blok elektrárny byl po více než 44 letech komerčního provozu natrvalo odstaven v únoru 2012, druhý blok byl odstaven už v červnu 2011. Oba bloky o výkonu 217 MWe jsou nyní ve vlastnictví britského úřadu Nuclear Decommissioning Authority.

Z druhého bloku jaderné elektrárny Oldbury je zatím vyjmuto zhruba 85 % použitého paliva. Operace má být dokončena letos v říjnu, uvedla společnost Magnox Limited. Celkově bude z reaktoru vyjmuto na 26 235 palivových elementu.

Ředitel jaderné elektrárny Oldbury Mike Heaton poznamenal: „Vyjmutí paliva z jaderného reaktoru je dalším milníkem v životním cyklu elektrárny. V naší práci budeme i nadále pokračovat, aby všechno palivo bylo z reaktoru vyjmuto do konce letošního roku.“ Dále dodal: „Naším cíle je dopravit veškeré zbývající palivo z jaderné elektrárny Oldbury do zařízení v Sellafieldu během počátku příštího roku.“

Odvezením paliva z elektrárny se z lokality odstraní 99 % radioaktivity, poznamenala společnost.

Vyjmutí palivových obalů

Společnost Magnox Limited také oznámila vyjmutí všech palivových obalů z podzemních úložišť v jaderné elektrárně Bradwell v Essexu.

Předtím než bylo použité palivo pro reaktory Magnox přepraveno z jaderné elektrárny Bradwell do zařízení v Sellafieldu na přepracování, byly z něho odstraněny kovové obaly kvůli lepší efektivitě při přepravě, přičemž tyto obaly byly následně uloženy v podzemním úložišti elektrárny. Tyto palivové části nejsou samy o sobě jaderným palivem, jedná se především o hořčíkovou slitinu s nízkým obsahem jiných kovů.

V procesu, který společnost Magnox Limited popisuje jako významný krok k vyřešení otázky jaderného opadu v lokalitě Bradwell, bylo během předchozích tří let z podzemního úložiště vyjmuto více než 200 tun palivových částí. Všechen tento odpad byl uložen do sudu a připraven pro zpracování, uvedla společnost. Dekontaminační práce podzemního úložiště jsou v plném proudu, dekontaminace byla dokončena již u osmi z dvanácti buněk úložiště. V rozpouštěcím závodě Dungeness A v Kentu bylo zatím zpracováno asi 10 % z celkového množství palivových obalů.

Ředitel jaderné elektrárny Bradwell Scott Raisch řekl: „Naším cílem je snížit radiační rizika v lokalitě. Dokončením procesu vyjmutí palivových částí se tato radiační rizika významně snížila, neboť nyní máme jasno o množství radioaktivního odpadu, který musí být zpracován, a zároveň je tento radioaktivní odpad bezpečně uložen v moderních na míru vyrobených kontejnerech, kde je pravidelně monitorován a kontrolován před tím, než bude odeslán na zpracování.“

Jaderná elektrárna Bradwel byla trvale odstavena v roce 2002, proces vyjmutí jaderného paliva z reaktorů elektrárny byl dokončen v roce 2006.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..