Druhý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) byl připojen k elektrické síti. Očekává se, že do komerčního provozu blok vstoupí do konce roku.

Fuqing 2 grid connection - 460 (CNNC)
Bloková dozorna druhého bloku JE Fu-čching (zdroj: World Nuclear News)

Tlakovodní reaktor (pressurized water reactor – PWR) typu CPR-1000 o instalovaném výkonu 1 087 MWe byl připojen k síti dne 6. srpna v 01:47 hodin místního času, oznámil vlastník elektrárny – čínská energetická společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Výstavba druhého bloku elektrárny začala v září roku 2009. Zavezení 157 palivových souborů do aktivní zóny reaktoru bylo provedeno v květnu letošního roku následně po úspěšném dokončení horkých zkoušek jaderného ostrova. Blok dosáhl první kritičnosti dne 22. července.

Společnost CNNC oznámila, že nyní by měly být na druhém bloku JE Fu-čching provedeny různé testy včetně zátěžových testů a zkoušek trvalého provozu a následně by měl blok koncem tohoto roku vstoupit do komerčního provozu.

Jaderná elektrárna Fu-čching bude podle plánu po dokončení obsahovat šest tlakovodních reaktorů čínské konstrukce. První blok byl spuštěn v červenci 2014, k síti byl připojen následující měsíc a do komerčního provozu vstoupil v listopadu stejného roku. Terénní práce pro třetí a čtvrtý blok JE Fu-čching začaly v červnu 2009. Do obou bloků budou také instalovány reaktory typu CPR-1000. Třetí blok by měl zahájit provoz na konci roku 2015, zatímco čtvrtý blok má naplánované spuštění v roce 2017.

Společnost CNNC oznámila, že u stavby prvních dvou bloků dosáhla lokalizace dodávek přibližně 75 %, zatímco u třetího a čtvrtého bloku se očekává, že lokalizace dodávek překročí 80 %.

V listopadu loňského roku společnost CNNC oznámila, že pro pátý a šestý blok JE Fu-čching použijí čínské reaktory typu Hualong One, což bude první nasazení tohoto reaktorového designu do praxe. Konečné povolení pro výstavbu pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching vydala čínská státní rada v polovině dubna letošního roku. První beton pro pátý blok byl odlit letos květnu.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..