Současné vedro česká energetická přenosová soustava zvládá, její provozovatel – společnost ČEPS – zatím nemusel v průběhu horkého léta řešit žádný mimořádný problém. ČTK tuto skutečnost sdělila dne 12. srpna mluvčí společnosti ČEPS Barbora Peterová. V Polsku ale z důvodu vysokých teplot vláda v úterý 11. srpna nařídila omezení dodávek elektrické energie velkým průmyslovým podnikům.

Mluvčí Peterová uvedla: „Podobnou situaci, jako řeší v sousedním Polsku, v české přenosové soustavě nezaznamenáváme. Výkonu v soustavě je dost.“ S tímto tvrzením souhlasí i analytik společnosti ENA Jiří Gavor, který ČTK sdělil: „Česká energetická soustava má vyšší výkonovou rezervu. Poláci mají navíc v současnosti větší problémy s chlazením svých tepelných elektráren, kdy nižší průtok chladicí vody a její vyšší teplota omezuje dosažitelný výkon.“
Analytik BH Securities Petr Hlinomaz dále doplnil, že nynější problémy v Polsku vznikly zřejmě proto, že místní tepelné elektrárny byly postaveny na dolním toku řek. Počítá se tedy s průtočným chlazením při výrobě elektřiny přímo z řeky, tedy bez chladících věží. Hlinomaz prohlásil: „Pokud průtok řek klesne, není dost vody na chlazení a výroba se musí omezovat.“
Hlinomaz také připomněl, že v České republice byly při výstavbě elektráren použity chladící věže, jež mají menší spotřebu vody. Na závěr dodal: „Věže jsou sice nevzhledné, ale jak vidno účinné, což vynikne například v současné době sucha a veder. ČEPS proto nemá důvod uvažovat o nějakých omezeních.“ Společnost ČEPS dne 12. srpna uvedla, že pouze v tomto týdnu chybělo v polské přenosové soustavě asi 3 000 MWe výkonu. Pro srovnání – česká Jaderná elektrárna Temelín s dvěma bloky, má v současnosti instalovaný výkon 2x 1 125 MWe.
Mluvčí Peterová dodala: „S polskými kolegy jsme trvale v kontaktu. Česká přenosová soustava od pondělí vypomáhá havarijními dodávkami. Zároveň jsme upravili zapojení našich rozvoden tak, abychom ulehčili Polsku s tranzitními dodávkami.“
V České republice v posledních dnech dosahují teploty 37 stupňů. Na řadě míst byly naměřeny teplotní rekordy. Podle předpovědi budou v Česku vedra panovat až do konce pracovního týdne. I druhá polovina prázdnin má být nadprůměrně teplá. V případě, že se předpověď splní, letošní prázdniny budou nejteplejší a nejsušší v historii měření. Obdobné počasí panuje také v Polsku.
Zdroj: ČTK