Britské společnosti Costain a Tetronics International dokončily nové technologie na vitrifikaci (zeskelnatění) středně radioaktivního odpadu. Společnosti tvrdí, že tato technologie může zredukovat objem středně radioaktivního odpadu z jaderného průmyslu až o 90 %.

Obě společnosti spolupracovaly s cílem upravit a vylepšit technologii plazmové pece společnosti Tetronics na vitrifikaci středně aktivního odpadu. Středně aktivní odpad pochází z nakládání s vysoce aktivními odpady a z likvidací jaderných elektráren. Obyčejně se skládá z různých materiálů jako jsou radioaktivní kaly či kontaminované vybavení.
Pec pracuje v rozsahu teplot 1000-1400 °C a zredukování odpadu na látku podobnou sklu zabere obyčejně 6-12 hodin. Testovací zařízení na vitrifikaci radioaktivního odpadu bylo vybudováno v areálu společnosti Tetronics ve Swindonu. Dokončení testování nové technologie zabralo 2 měsíce.
V peci jsou organické a uhlíkaté materiály, které jsou obsažené ve středně aktivním odpadu, odpařovány za pomocí tepla generovaného z plazmových hořáků. Tento odpadní plyn je následně filtrován, přičemž jakýkoliv sekundární odpad je veden zpět do vitrifikační reakční komory pece. Anorganický materiál v odpadu je společně s aditivy, které snižují jeho bod tání a zvyšují tekutost, odlit do vodou chlazeného kontejneru. Zde je materiál ochlazen a vznikne tak jeho stabilní vitrifikovaná podoba.
Investice společnosti Costain a Tetronics do projektu byly podpořeny britskou agenturou pro inovace Innovate UK, Ministerstvem energetiky a klimatických změn a úřadem Nuclear Decommissioning Authority.
Ředitel pro technologie a poradenství společnosti Costain Bryony Livesey uvedl: „Nyní konzultujeme s jaderným průmyslem, jaké další kroky je potřeba podniknout, usilujeme totiž o další rozvoj této technologie.“
Podle společnosti Costain by zredukování objemu středě aktivního odpadu „okamžitě ulehčilo britským úložištím radioaktivního odpadu a přineslo by také značné úspory.“
Zdroj: World Nuclear News