Britské společnosti Costain a Tetronics International dokončily nové technologie na vitrifikaci (zeskelnatění) středně radioaktivního odpadu. Společnosti tvrdí, že tato technologie může zredukovat objem středně radioaktivního odpadu z jaderného průmyslu až o 90 %.

crop-271248-radioaktiv
Ilustrační obrázek (zdroj: tyden.cz)

Obě společnosti spolupracovaly s cílem upravit a vylepšit technologii plazmové pece společnosti Tetronics na vitrifikaci středně aktivního odpadu. Středně aktivní odpad pochází z nakládání s vysoce aktivními odpady a z likvidací jaderných elektráren. Obyčejně se skládá z různých materiálů jako jsou radioaktivní kaly či kontaminované vybavení.

Pec pracuje v rozsahu teplot 1000-1400 °C a zredukování odpadu na látku podobnou sklu zabere obyčejně 6-12 hodin. Testovací zařízení na vitrifikaci radioaktivního odpadu bylo vybudováno v areálu společnosti Tetronics ve Swindonu. Dokončení testování nové technologie zabralo 2 měsíce.

V peci jsou organické a uhlíkaté materiály, které jsou obsažené ve středně aktivním odpadu, odpařovány za pomocí tepla generovaného z plazmových hořáků. Tento odpadní plyn je následně filtrován, přičemž jakýkoliv sekundární odpad je veden zpět do vitrifikační reakční komory pece. Anorganický materiál v odpadu je společně s aditivy, které snižují jeho bod tání a zvyšují tekutost, odlit do vodou chlazeného kontejneru. Zde je materiál ochlazen a vznikne tak jeho stabilní vitrifikovaná podoba.

Investice společnosti Costain a Tetronics do projektu byly podpořeny britskou agenturou pro inovace Innovate UK, Ministerstvem energetiky a klimatických změn a úřadem Nuclear Decommissioning Authority.

Ředitel pro technologie a poradenství společnosti Costain Bryony Livesey uvedl: „Nyní konzultujeme s jaderným průmyslem, jaké další kroky je potřeba podniknout, usilujeme totiž o další rozvoj této technologie.“

Podle společnosti Costain by zredukování objemu středě aktivního odpadu „okamžitě ulehčilo britským úložištím radioaktivního odpadu a přineslo by také značné úspory.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..