Britská univerzita Imperial College London získala povolení od britského regulačního úřadu k vyřazení svého 50 let starého výzkumného reaktoru CONSORT z provozu. Očekává se, že likvidační práce budou dokončeny do roku 2021.

icimages
Reaktor CONSORT (zdroj: World Nuclear News)

Reaktor CONSORT o výkonu 100 kilowatt nacházející se v univerzitním kampusu Silwood Park Campus v hrabství Berkshire zahájil svůj provoz v roce 1965, trvale odstaven byl v roce 2012 kvůli rostoucím nákladům a nedostatečnému výzkumnému, vzdělávacímu a komerčnímu využití. V červenci 2014 bylo z reaktoru úspěšně vyjmuto jaderné palivo a převezeno do zařízení v Sellafieldu k uskladnění, čímž bylo značně sníženo bezpečnostní riziko v areálu kampusu.

V lednu 2015 univerzita Imperial College podala k britskému regulačnímu úřadu Office for Nuclear Regulation (ONR) žádost o zahájení likvidačního procesu, který bude zahrnovat odstranění veškerého radioaktivního a neradioaktivního odpadu a demolici aktivní zóny reaktoru. Po odstranění reaktoru již lokalita nebude potřebovat licenci.

Dne 17. srpna regulační úřad ONR oznámil, že udělil souhlas k likvidaci reaktoru. Tento souhlas následoval veřejnou konzultaci, která zahrnovala 27 organizací, a posouzení podpůrných dokumentů a prohlášení univerzity Imperial College z oblasti životního prostředí.

Úřad ONR došel k závěru, že komplexní posouzení pravděpodobného dopadu projektu na životní prostředí bylo provedeno dostatečně a že „předpokládané environmentální přínosy zdaleka převažují nad možnými nepříznivými dopady.“

Nicméně úřad ONR připojil k souhlasu podmínky „s cílem implementace opatření k minimalizaci dopadů projektu na životní prostředí.“ Podmínky zahrnují požadavek na připravení ročního plánu environmentálního managementu univerzitou Imperial College, který se bude aktualizovat s postupem projektu a bude podávat zprávy o účinnosti opatření ke zmírnění rizik. Univerzita rovněž musí úřadu ONR předem oznámit jakoukoliv významnou změnu v opatřeních na minimalizaci dopadů na životní prostředí.

Univerzita Imperial College sdělila: „Ačkoliv je reaktor CONSORT malý, nízko-výkonový výzkumný reaktor s velikostí přibližně 10 000 krát menší než jaderná elektrárna, proces likvidace bude trvat ještě více než deset let.“

Univerzita předpokládá, že všechny fyzické konstrukce reaktoru budou odstraněny koncem roku 2019 a konečné odebrání licence proběhne v roce 2021. Místo bude poté „vhodné pro jakýkoliv účel, jenž bude univerzita považovat za vhodný pro podporu svého akademického poslání.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..