Výstavba třetího bloku brazilské jaderné elektrárny Angra může být odložena po tom, co strojírenské firmy Odebrecht, Camargo Correa, Andrade Gutierrez a Queiroz Galvão oznámily, že se na tomto projektu nebudou dále podílet. Tyto čtyři společnosti jsou vyšetřovány kvůli úplatkům v operaci Operation Carwash. Třetí blok JE Angra, jenž má naplánovaný vstup do provozu v roce 2018, se staví vedle prvních dvou bloků elektrárny Angra, které jsou již v provozu.

Angra3_impression (Eletronuclear)
Vizualizace třetího bloku JE Angra (zdroj: World Nucelar News)

Společnosti uvedly, že se dále nebudou podílet na výstavbě reaktoru, přičemž se odvolaly se na neplacení ze strany jaderné společnosti Eletronuclear, která je dceřinou společností státem vlastněné společnosti Eletrobras. Na začátku tohoto měsíce byl zatčen prezident společnosti Eletronuclear Othon Luiz Pinheiro da Silva poté, co byl federálními státními zástupci, kteří pracují na operaci Carwash, obviněn z přijmutí úplatku ve výši více než 1,3 milionů dolarů (31,7 milionů korun v souvislosti se smlouvami ohledně třetího bloku jaderné elektrárny Angra.

Projekt třetího bloku jaderné elektrárny Angra byl zahájen v osmdesátých letech dvacátého století, avšak samotná výstavba začala až v roce 2010. Jakmile bude třetí blok JE Angra plně v provozu, očekává se, že bude vyrábět více než 12 TWh elektřiny ročně. Podle společnosti Eletronuclear bylo již od března 2015 použito přibližně 1,3 miliard dolarů (31,7 miliard korun) z celkových 4,2 miliard dolarů (102,3 miliard korun) přidělených pro tento projekt. Jaderná společnost odhaduje ztráty ve výši 1,7 milionů dolarů denně (41,4 milionů korun), pokud nebude reaktor v provozu do konce roku 2018.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..