Podle Nigela McBridea, generálního ředitele Business SA (South Australian Employers‘ Chamber of Commerce and Industry) by zřízení úložiště jaderného odpadu v australském vnitrozemí bylo pro Jižní Austrálii ekonomicky výhodné, pokud by se vláda rozhodla rozšířit svou roli v jaderném průmyslu. V loňském roce australský premiér Jay Weatherill obdržel studii vypracovanou bývalým ministrem pro zaměstnanost a vědu Tomem Kenyonem, která zjistila, že zřízení úložiště jaderného odpadu v lokalitě Woomera by mohlo přinést významné příjmy pro místní hospodářství.

JB40ec21_profimedia_0069958873
Ilustrační obrázek (zdroj: idnes.cz)

Královská komise, vedená Kevinem Scarcem, v současnosti prověřuje potenciál rozšíření role státu v jaderném průmyslu, včetně možné výstavby jaderné elektrárny nebo úložiště jaderného odpadu. McBride uvedl, že země jako Japonsko a Jižní Korea by dobře zaplatily za možnost posílat svůj jaderný odpad do australského vnitrozemí.

„Víme, že z poskytování téhle služby plyne obrovský ekonomický potenciál. Vybrání lokality Woomera pro výstavbu úložiště jaderného odpadu je logické, neboť se jedná o velmi odlehlé místo,“ poznamenal McBride.

Dále dodal, že existují dvě další možnosti pro budoucí roli Jižní Austrálie v jaderném průmyslu – obohacování v Austrálii těženého uranu a jaderná energetika. Podle něj však Jižní Austrálie může nejvíce získat z výstavby úložiště jaderného odpadu.

„Jsou to všechno zajímavé možnosti pro budoucnost Jižní Austrálie, ale již nyní je jasné, že úložiště jaderného odpadu umístěné v geologicky stabilní odlehlé lokalitě je v tuto chvíli nejperspektivnější,“ řekl.

Největší problémy se zatím týkají dopravy, uvedl. „S dopravou jaderného odpadu jsou vždycky určité starosti, ale všechny mohou být bezpečně vyřešeny, stejně jako je tomu i v jiných částech světa, například v USA.“ Očekává se, že Královská komise oznámí svá zjištění do května 2016.

Zdroj: Nuclear Engineerning International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..