Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) vyvíjí nové předpisy havarijní připravenosti (emergency preparedness – EP) pro malé modulární reaktory (small modular reactor – SMR) a další nové technologie, jaké jsou pokročilé jaderné reaktory chlazené a moderované jinými látkami než vodou či lékařská zařízení produkující izotopy.

NuScale-Reactor-and-Generator-Side-View
Řez jadernou elektrárnou s malým modulárním reaktorem od společnosti NuScale (zdroj: newenergyandfuel.com)

Komisaři z úřadu NRC schválili doporučení zaměstnanců, aby byly dne 4. srpna zahájeny práce na vytvoření plánu a harmonogramu pro tvorbu předpisů, které mají být vypracovány během příštích devíti měsíců. Doporučení personálu úřadu NRC, podané v květnu, předpokládalo zavedení obecného technického rámce, který by mohl být použit k vypracování plánů havarijních předpisů pro reaktory SMR a další nové technologie, které by lépe odrážely pravděpodobné dopady havárie v dotyčných elektrárnách.

Havarijní připravenost je založena na předpovědi dávek záření mimo elektrárnu v případě závažné jaderné havárie. Současný rámec havarijní připravenosti Spojených států amerických je založený na lehkovodních reaktorech (LWR), které tvoří provozovanou jadernou flotilu země. Havarijní připravenost zavádí dvě zóny havarijního plánování okolo elektrárny: desetimílovou (16 km) zónu, ve které by bylo nutné provést akce k zajištění ochrany před vzdušnou radiací; a padesátimílovou (80 km) zónu, ve které by bylo nutné sledovat kontaminaci jídla a vody.

Malé modulární reaktory mají mnohem menší aktivní zóny než v současnosti provozované velké reaktory a konstrukční prvky snižující dopad jakékoliv nehody na okolí elektrárny. Tyto vlastnosti znamenají, že dopad jakéhokoliv uvolněného záření při závažné nehodě reaktoru SMR by pravděpodobně postihl menší oblast a možná až za delší dobu, než by tomu bylo u elektrárny s reaktorem LWR. Případná potřeba menší zóny havarijního plánování může být podle úřadu NRC důležitým faktorem pro snížení právní nejistoty jak pro certifikaci designu reaktoru SMR, tak pro kombinované žádosti o stavební a provozní povolení.

Při udělování schválení komisaři úřadu NRC uvedli, že tvorba předpisů by mohla poskytnout příležitost k „dalšímu prozkoumání výhod a nevýhod rámce havarijní připravenosti založeného na výkonu elektráren.“ U jakéhokoliv přezkumu reaktoru SMR provedeného před zřízením nových pravidel by měl být personál úřadu NRC připraven přizpůsobit přístup k zónám havarijního plánování pro malý modulární reaktor podle existujícího procesu udělování výjimek, uvedli komisaři.

Americký regulační úřad se připravuje na první žádosti o licence pro reaktory SMR tím, že vyvíjí vhodné regulační infrastruktury a pracuje na řešení klíčových otázek bezpečnosti a licencování.

Americký institut Nuclear Energy Institute (NEI) spolupracoval s úřadem NRC ve vypracování revidovaných předpisů havarijní připravenosti. „Jsme potěšení souhlasem komise k učinění dalších kroků k vytvoření regulačního rámce pro havarijní připravenost, který bude odrážet konstrukční a bezpečnostní výhody reaktoru SMR a dalších nových technologií,“ uvedl vedoucí ředitel pro licencování nových elektráren Russ Bell.

Zaměstnanci úřadu NRC se nyní zabývají přípravnými aktivitami na žádosti pro čtyři návrhy reaktoru SMR – SMR od firmy NuScale, SMR od společnosti Westinghouse, SMR-160 od firmy Holtec a reaktor mPower od společnosti B&W. Společnosti NuScale Power a Utah Associated Municipal Power Systems nedávno potvrdily, že plánují odeslat žádost o certifikaci návrhu americkým regulátorům do konce roku 2016 a žádost o kombinovanou stavební a provozní licenci na konci roku 2017 nebo začátkem roku 2018. Očekává se také, že během roku 2016 společnost Tennessee Valley Authority předloží předčasnému povolení k umístění dvou nebo více malých modulárních reaktorů v lokalitě Clinch River.

Postup tvorby předpisů hodlá institut NEI koordinovat s úřadem NRC a průmyslovými zástupci. „Těšíme se na zapojení zaměstnanců z úřadu NRC a ostatních stran do nutných změn existujících předpisů a pokynů regulačního úřadu,“ sdělil Bell.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..