Americké ministerstvo energetiky (Department of Energy – DOE) oznámilo, že bude financovat podporu výzkumu, vývoje a demonstrací konceptů pokročilých jaderných reaktorů. Ve spolupráci s průmyslem bude ministerstvo podporovat ve fiskálním roce 2015 dva projekty. Každý z nich bude dotovat částkou až 6 milionů dolarů (148,75 milionů korun).

New_DOE_Logo_Emblem_Only
Logo amerického ministerstva energetiky (zdroj: www.cnet-training.com)

Ministerstvo energetiky popsalo svoje oznámení o možnostech financování jako „prvotní krok ke zvýšení investic do technologií pokročilých jaderných reaktorů“, což by podle názoru ministerstva mohlo potenciálně vést k „podstatnému zvýšení provozního výkonu, bezpečnosti, ekonomiky a odolnosti reaktorů proti zneužití.“

Jedná se o nabídky návrhů na sdílení nákladů za vývoj projektů pokročilých reaktorů, jejichž potenciál má být demonstrován do roku 2035. Americké ministerstvo energetiky uvedlo, že s financováním bude spolupracovat s průmyslem. Dotace dostanou dva projekty, přičemž do každého z nich má v plánu investovat až 3,6 milionů dolarů (89,2 milionů dolarů). Další spolupráce proběhne s centrem výzkumu a vývoje financovaného z federálních zdrojů (Federally Funded Research and Development Center – FFRDC), jež poskytne dalších až 2,4 milionů dolarů (59,5 milionů dolarů). Příjemci dotací budou muset investovat 1,5 milionu dolarů (37,2 milionů korun) jako součást sdílených nákladů. Nabídka umožňuje víceleté financování dvou projektů o celkových nákladech až 40 milionů dolarů (991 milionů korun) na projekt, které bude sdílené s ministerstvem energetiky.

John Kotek, jednající náměstek pro jadernou energetiku ministra energetiky, sdělil, že ministerstvo bylo „povzbuzeno“ nedávným zájmem o technologie pokročilých reaktorů. „Věříme, že tato nabídka financování podpoří vědecké inovace k prosazení cílů ministerstva ve vývoji čistých energetických technologií,“ dodal.

V loňském roce bylo vybráno pět projektů výzkumů a vývoje technologií pokročilých jaderných reaktorů z veřejného i soukromého sektoru, aby obdržely od ministerstva energetiky v dotacích 13 milionů dolarů (322 milionů korun). Ministerstvo také financuje vývoj technologií malých modulárních reaktorů (small modular reactor – SMR).

Případní žadatelé o dotace musí předložit prohlášení o záměru do 31. srpna, s odůvodněním žádosti do 5. října.

Zdroj: World Nuclear News

 

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..