Provozní licence jaderné elektrárny Krško ve Slovinsku bude prodloužena o 20 let na základě dohody mezi Slovinskem a sousedním Chorvatskem, které je spoluvlastníkem elektrárny. Dále bylo rozhodnuto o postavení suchého skladu vyhořelého paliva v lokalitě elektrárny.

Krsko plant - 400 (NEK)
Jednobloková jaderná elektrárna Krško (zdroj: World Nuclear News)

Mezivládní komise „upravující status a ostatní právní záležitosti týkající se investic, využívání a vyřazování JE Krško z provozu“ měla dne 20. července setkání v areálu elektrárny. Již desáté setkání komise bylo vedeno slovinským ministrem infrastruktury Peterem Gašperšičem a chorvatským ministrem hospodářství Ivanem Vrdoljakem.

Na jednání komise přijala zprávu od správní rady elektrárny, načež bylo zjištěno, že od posledního setkání před pěti lety „dosáhla elektrárna Krško velmi dobrých provozních, bezpečnostních, ekonomických a investičních výsledků“.

Komise tak souhlasila s tím, že podpoří prodloužení provozu elektrárny ze čtyřiceti na šedesát let, což by umožnilo pokračování provozu až do roku 2043.

Kromě toho mezivládní komise souhlasila s výstavbou suchého skladu v lokalitě elektrárny pro uskladnění použitého paliva. Sklad pojme použité palivo z celého období životnosti elektrárny, přičemž bude financován akcionáři elektrárny a bude zahrnut v provozních nákladech.

Komise pověřila příslušné odborné subjekty, aby během následujících tří měsíců připravily podmínky auditního programu v oblasti ukládání radioaktivního odpadu a použitého jaderného paliva a na vyřazení elektrárny Krško z provozu. Dále pak uvedla, že dokud tento program nebude vyvinut a schválen slovinskou a chorvatskou vládou, částky od obou zemí do fondu na vyřazení jaderné elektrárny z provozu zůstanou na stávající úrovni.

Elektrárna Krško, kterou provozuje společnost Nuklearna Elektrarna Krško (NEK), je ve společném vlastnictví Slovinska a Chorvatska. Produkce elektřiny z elektrárny je rovnoměrně rozdělena mezi oba státy. Každá země je zodpovědná za polovinu radioaktivního odpadu produkovaného elektrárnou. V jaderné elektrárně Krško pracuje pouze jeden blok s tlakovodním reaktorem o výkonu 696 MWe od firmy Westinghouse. Reaktor byl uveden do provozu v roce 1983.

V červenci 2014 schválila slovinská vláda investiční program pro vnitrostátní úložiště pro nízko a středně aktivní odpad. Oblast Vrbina byla vybrána jako místo pro plánované úložiště v blízkosti elektrárny Krško vládním nařízením z prosince 2009, které následovalo proces veřejné konzultace trvající několik let. Stavební povolení pro úložiště se očekává v roce 2017, výstavba by pak měla probíhat mezi roky 2017 a 2019. Zkušební provoz úložiště má být zahájen v roce 2020. Celkové investiční náklady závisí na tom, zda se Chorvatsko bude podílet na projektu, nebo si postaví úložiště vlastní.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..