Dne 24. července začala stavba šestého bloku jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning), oznámila čínská společnost China General Nuclear (CGN), která elektrárnu vlastní.

Hongyanhe 6 first concrete - 460 (CGN)
Začátek lití betonu pro základy reaktorové budovy značí oficiální začátek výstavby jaderné elektrárny (zdroj: World Nuclear News)

Odlití prvního betonu pro základy reaktorové budovy značí oficiální začátek výstavby bloku, který bude obsahovat druhý ze dvou reaktorů typu ACPR1000, které budou tvořit druhou část projektu jaderné elektrárny JE Chung-jen-che. Reaktory ACPR1000 o výkonu 1 080 MWe navrhla společnost CGN.

Slavnostní zahájení terénních prací na druhé části projektu jaderné elektrárny Chung-jen-che se uskutečnilo v červenci 2010. Po patnáctiměsíční přestávce ve vydávání povolení pro nové jaderné bloky v odezvě na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči z března roku 2011, obdržela společnost CGN od čínského úřadu National Development and Reform Commission dne 10. března 2015 povolení k výstavbě pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Chung-jen-che. Jednalo se o první schválení výstavby nového jaderného bloku za poslední čtyři roky. Stavba pátého bloku začala dne 29. března. Tento blok má podle plánů zahájit provoz v listopadu roku 2019, zatímco spuštění šestého bloku se očekává v srpnu roku 2020.

Výstavba JE Chung-jen-che I, která obsahuje čtyři bloky s reaktory CPR-1000, začala v srpnu roku 2009. První dva bloky byly do komerčního provozu uvedeny v červnu roku 2013, respektive v květnu roku 2014. Připojení třetího bloku k rozvodné síti proběhlo dne 23. března 2015. Zavážení paliva do čtvrtého bloku má začít v rámci připrav pro spuštění později v tomto roce, oznámila společnost CGN.

Společnost CGN je přesvědčena, že jakmile bude v provozu všech šest bloků, jaderná elektrárna Chung-jen-che bude vyrábět přibližně 45 miliard kWh ročně, čímž odpadne nutnost spalovat zhruba 15 milionů tun uhlí pro výrobu elektrické energie a ve výsledku se tak sníží emise asi o 40 milionů tun oxidů uhlíku.

Společnost CGN provozuje v současné době 13 reaktorů s celkovým výkonem 13,8 GWe. Dalších 13 bloků je nyní ve výstavbě, jejich celkový výkon bude 15,6 GWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..