V úterý 21. 7. navštívil ÚJF AV ČR jaderný fyzik Boris Lazarevič Joffe, který se kromě teoretické jaderné fyziky zabýval také vývojem sovětské vodíkové bomby a energetických reaktorů. Ve své přednášce, která byla součástí oslav 60. výročí začátků jaderných oborů v Česku, zavzpomínal na své učitele L. D. Landaua a I. J. Pomerančuka a na zajímavé příhody z vývoje vědeckých teorií.

IMG_5792
Přednáška B. L. Joffeho v Řeži. (ZDroj: ÚJF AVČR, fotografoval Ondřej Lukáš)

Před samotnou Joffeho přednáškou vzpomenul František Hezoučký, spouštěč všech československých jaderných elektráren, na spouštění té první – Jaslovských Bohunic A1. Na zahajování provozu v té době dohlíželo přes 60 sovětských odborníků, kteří měli zkušenosti ze sovětských jaderných elektráren. Šlo většinou o ty nejpovolanější, kteří se zabývali samotným projektem těchto elektráren. Tito odborníci jako profesor Burgov předávali své zkušenosti československým inženýrům, kteří z velké části přišli na elektrárnu jako čerstvě vystudovaní inženýři. Později tyto získané znalosti zúročili při stavbě a spouštění ostatních československých jaderných elektráren. Jedním z odborníků, s nimiž se Hezoučký potkal byl i Joffe, který se mimo jiného zabýval také teplotními diagramy reaktorů.

Joffe řekl během své přednášky jen zlomek toho, co Landauova škola udělala v oblasti částicové fyziky. Jedna ze studentských historek přiblížila jak probíhaly zkoušky ve 40. letech u jednoho z nejvýznamnějších fyziků. Zkoušky se konaly u Landaua doma. Student nechal všechny sešity a knížky v šatně v přízemí a odešel do zkušební místnosti v patře. V ní se nacházel jen stůl, židle, několik čistých papírů a psací potřeby. Landau položil otázku a odešel. Vrátil se po 20 minutách a nakoukl na studentovy výpočty na papíře. Pokud mlčel, bylo to dobré znamení. Pak opět odešel a vrátil se po dalších 20 minutách. Když student došel k výsledku, Landau jej zkontroloval, prošel výpočet a až teprve poté položil několik otázek.

Jedna zkouška mladého Joffeho neprobíhala v mlčenlivé atmosféře, ale všechny Landauovy návštěvy byly doprovázeny hlasitým: „Hm.“ Zkoušený se ale nedal zmást, došel ke správnému výsledku vlastní cestou a zkouška tedy dopadla dobře. K podobné situaci došlo o několik let později, kdy Joffe přišel s důkazem problému v oblasti paritní symetrie v CPT invarianci (tato problematika je zjednodušeně popsána na Aldebaranu). Landau nechtěl o paritní symetrii nic slyšet, ale jeho kolega ho přesvědčil, aby tyto mladé lidi vyslechl. Joffe a jeho kolegové mu předvedli své řešení a Landau na to odpověděl mlčením. To bylo dobré znamení.

Další přednáška B. L. Joffeho  proběhne na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v rámci konference SPIN ve středu 29. července. Tématem bude vodíková bomba a první jaderné energetické reaktory včetně československé A1.

IMG_5826
B. L. Joffe se svým dílem během přednášky. (Zdroj: ÚJF AVČR, fotografoval Ondřej Lukáš)

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..