Dalších dvou významných stavebních milníků bylo dosaženo na druhém bloku americké jaderné elektrárny VC Summer. Nainstalován zde byl modul s označením CA-01 a prvních šest panelů vnějšího kontejnmentu, oznámila společnost South Carolina Electric and Gas (SCE&G).

CAO1 module at Summer 2 (SCEG) 460
Instalace modulu CA-01 (zdroj: World Nuclear News)

Modul CA-01 byl umístěn na své místo dne 23. července, přičemž se jedná o první modul svého druhu, který byl na čtyřech stavěných blocích AP1000 v Americe instalován.

Modul CA-01 je víceprvková ocelová struktura vážící 1 089 tun, která je umístěna uvnitř kontejnmentové nádoby. V bude instalován parogenerátor a kanál pro výměnu paliva v reaktoru. Modul CA-01 je 27 metrů dlouhý a 29 metrů široký. Je považován za tzv. „super modul“, neboť je příliš velký pro transport a tak musí být složen přímo na staveništi v montážní hale. Jeřáb, který modul usazoval, je při své výšce 171 metrů jedním z největších jeřábů na světě.

Na místo byl modul CA-01 instalován jen několik dní poté, co bylo dne 17. července dokončeno prvních šest panelů kontejnmentu. Dvanáct metrů dlouhé panely, z nichž každý váží zhruba 13 tun, budou před vyplněním betonem svařeny dohromady. Vnější kontejnment bude tvořit celkem 170 těchto panelů. Tato železobetonová struktura má za úkol chránit vnitřní kontejnmentovou nádobu, ve které je umístěn reaktor a další důležité komponenty elektrárny.

V jaderné elektrárně VC Summer společností SCE&G a Santee Cooper v Jižní Karolíně se staví celkem dva nové bloky typu AP1000. Druhý blok elektrárny má do provozu vstoupit někdy v polovině roku 2019 a třetí blok o rok později. Další dva bloky AP1000 se v Americe staví v jaderné elektrárně Vogtle, kterou vlastní společnost Georgia Power. Termín spuštění těchto bloků je stejný jako u elektrárny VC Summer, tedy léta 2019 a 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..