V rámci spolupráce v oblasti využívání jádra pro mírové účely navštívila koncem července delegace představitelů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ruskou Rostovskou jadernou elektrárnu a strojírenský podnik Atommaš. Prohlédli si provozovaný blok této elektrárny i čtvrtý blok, který má být spuštěn v roce 2017, a sledovali výrobu důležitých komponent pro jaderné elektrárny, jako je například parogenerátor.

1149508103
Delegáti MAAE při návštěvě Rostovské jaderné elektrárny. (Zdroj: Rosatom)

Atommaš

Prvním bodem programu byla návštěva podniku Atommaš, který patří pod AEM-Technology, součást strojírenské divize státní korporace pro jadernou energii Rosatom. Tento podnik je hlavním výrobcem zařízení pro jaderný ostrov elektráren (včetně tlakových nádob a parogenerátorů), ale zabývá se také výrobou pro ropný a plynárenský průmysl.

Delegace MAAE si prohlédla výrobu komponent pro jaderné elektrárny na příkladu zařízení pro běloruskou jadernou elektrárnu Ostrovec, jejichž výroba právě probíhá. Viděli výrobní proces dílů tlakové nádoby, lapač taveniny, výrobu parogenerátoru, rentgenových komor a navštívili i montážní sekce.

Členové delegace byli seznámeni s tím, jak dlouho trvá výroba tlakové nádoby. Od roztavení materiálu až po expedici hotového výrobku uplyne 630 dní. Podobně dlouho trvá výroba jednoho parogenerátoru – 505 dní, avšak pro každý z bloků typu VVER-1000 je potřeba vyrobit čtyři kusy. Válcový plášť parogenerátoru ukrývá soustavu trubiček, které umožňují vodě primárního okruhu předávat teplo do sekundárního okruhu. Při tomto procesu, který probíhá za vysoké teploty a velmi vysokého tlaku, vzniká pára, která roztáčí turbínu. Vyslanci pozorovali, jak jsou do válce o délce 15 metrů a hmotnosti kolem 330 přivařovány dva kolektory, každý s 11 000 otvory. K nim budou následně přivařeny trubičky různého průměru o celkové délce kolem 130 kilometrů.

Jedním z unikátních zařízení, které viděli představitelé MAAE v podniku Atommaš, je lapač taveniny. Také tato mnohasettunová nádoba sloužící k zastavení a dochlazení taveniny, která by mohla vzniknout v případě velmi vážné havárie, je vyráběna v tomto podniku.

1149510716
Výroba tlakové nádoby reaktoru VVER-1000 v podniku Atommaš. (Zdroj: Ria.ru)

Rostov

Dalším bodem programu byla Rostovská jaderná elektrárna, kde jsou provozovány dva bloky s reaktory VVER-1000, jeden je ve zkušebním provozu a jeden ve výstavbě. Delegace navštívila velín a strojovnu třetího bloku a reaktorový sál a strojovnu čtvrtého bloku.

Delegace mimo jiné vstoupila na reaktorový sál mnohatunovou vodní vpustí. Tato oblast je součástí kontejnmentu a po spuštění reaktoru nebude přístupná. Betonová šachta reaktoru ve středu sálu prozatím zeje prázdnotou. Pod 400 tunovou kopulí, která uzavírá sál, se nachází jeřáb, který do této šachty za několik měsíců spustí tlakovou nádobu. Před tím, než bude v roce 2017 tento blok uveden do provozu, je potřeba na reaktorový sál umístit ještě 281 kusů přístrojů a přes tisíc tun potrubí. Samozřejmostí je, že kvalita montážních prací bude několikanásobně prověřena.

Po jaderných blocích byla pozornost věnována také způsobům řízení výstavby jaderných elektráren. Delegace navštívila volgodonskou pobočku společnosti NIAEP, kde probíhá práce s 3D modely jaderných bloků. Na této stavbě je používána technologie Multi-D, která umožňuje efektivně řídit výstavbu složitých průmyslových podniků včetně jaderných elektráren. Také díky se v loňském roce podařilo uvést do provozu čtyři elektrárenské bloky: třetí blok Rostovské JE, dva bloky plynové elektrárny Južnouralská a jeden blok indické jaderné elektrárny Kudankulam.

Poslední zastávkou delegace byl trenažer sloužící pro výcvik a školení obsluhy bloků Rostovské jaderné elektrárny. Je zde i přesná kopie velínu jaderných bloků, kde si operátoři zkouší nanečisto krizové situace.

1149503833
Delegace na trenažeru pro operátory bloku. (Zdroj: Rosatom)

Cíl delegace

Delegaci doprovázel Andrej Godunov, hlavní inženýr Rostovské jaderné elektrárny, který jejím členům přiblížil průběh výstavby jaderných elektráren a výroby jejich komponent. Rolf Stadler, stálý představitel Švýcarska v MAAE, sdělil agentuře RIA Novosti: „Dává nám to možnost vidět ve skutečnosti věci, o kterých se bavíme ve Vídni. Velmi působivé bylo sledovat výrobu tlakových nádob a parogenerátorů v Atommaši. Totéž platí i o možnosti vidět provozovaný i budovaný blok jaderné elektrárny. Jedná se o velmi ojedinělou událost, kdy je možno navštívit jadernou elektrárnu v průběhu výstavby a prohlédnout si reaktorový sál, než do něj budou namontovány jednotlivé komponenty.“

Podle slov stálého představitele Ruské federace při mezinárodních organizacích ve Vídni, Vladimíra Voronkova, je taková cesta vyslanců, pověřených MAAE, na ruskou jadernou elektrárnu organizována Rosatomem již potřetí. „Pro naše kolegy z těch zemí, které z různých důvodů zatím nerozvíjejí vlastní atomovou energetiku, je to často první seznámení se s mírovým využitím atomu a oni ho pociťují ne jako abstrakci, ale už jako něco konkrétního,“ řekl agentuře RIA Novosti Voronkov. Dalším cílem podobných návštěv je předvést péči, kterou Rosatom věnuje bezpečnosti a sledování norem MAAE.

Delegaci tvořilo 22 zástupců těchto zemí: Argentiny, Arménie, Brazílie, Ghany, Egypta, Indie, Kataru, Kuvajtu, Malajsie, Maroka, Namibie, Nigerie, Spojených arabských emirátů, Pákistánu, Singapuru, Sýrie, Švýcarska, Súdánu a Japonska. Šlo tedy jak o země s dlouhou historií jaderné energetiky, tak zeměmi zahajujícími mírové využívání jaderné energie.

Zdroj: Ria.ru, Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..