Mimo povolené prostory – na střeše obestavby druhého bloku – jaderné elektrárny Temelín byla během odstávky tohoto výrobního bloku naměřena nepatrná radioaktivita. Nedošlo k ohrožení životního prostředí ani zaměstnanců. Situace byla oznámena Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Nebyly však překročeny limity výpustí Jaderné elektrárny Temelín, všechny naměřené hodnoty jsou hluboko pod povolenými normami. Tyto informace dnes sdělil ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Dále Sviták vysvětlil: „Jde o velmi nízké hodnoty, nepřesahující povolené limity, a to pouze v těsné blízkosti zařízení. Nicméně byly změřeny v místech, kde být nemají, proto o situaci informujeme Státní úřad pro jadernou bezpečnost i českou a rakouskou veřejnost.“
Dne 18. dubna začala plánovaná odstávka druhého bloku, přičemž skončit měla původně v polovině června. Dne 26. června však byla během příprav k náběhu po výměně paliva identifikována netěsnost mezi primárním a sekundárním okruhem na parogenerátoru číslo čtyři. Poté musel být blok kvůli opravám znovu odstaven. Odstávka se tak prodlouží zhruba o čtyři týdny – do poloviny července.
Mluvčí také popsal: „Na druhém bloku teď pokračuje příprava na opravu vnitřní netěsnosti parogenerátoru. Zařízení je již vydrenážováno. Dosud provedenou kontrolou byl zjištěn drobný defekt na odvzdušňovací trubičce o průměru jeden centimetr.“ Vzhledem k této skutečnosti bylo rozhodnuto o preventivních kontrolách zbývajících tří parogenerátorů.
Sviták upřesnil, že v těsné blízkosti drenážních systémů během drenáže parogenerátoru byl naměřen dávkový příkon v rozmezí 0,00025-0,005 milisievertu za hodinu. Během dodatečných kontrol byly zjištěny velmi nízké hodnoty (0,0008 mSv za hodinu) i v blízkosti přepouštěcího zařízení, které pomáhá regulovat tlak v sekundárním okruhu, na střeše obestavby druhého bloku.
Naměřené hodnoty se dají přirovnat k dávkám, kterým jsou vystaveni pasažéři během dálkového letu. Žádná další měření jakoukoliv zvýšenou aktivitu v areálu elektrárny nezaznamenala. Toto tvrzení potvrdil radiační monitorovací systém, který tvoří 24 monitorovacích míst, která jsou rozmístěna po celém areálu jaderné elektrárny.
Reaktor prvního bloku každý den snižuje svůj výkon přibližně o jedno procento. Nyní pracuje na 93 procentech, snižování výkonu bude probíhat až na úroveň kolem 85 procent. Dne 10. července bude ukončen provoz na výkonovém efektu. V tento den bude blok plánovaně odstaven, aby mohla být uskutečněna výměna čtvrtiny paliva. Podle plánů má tato odstávka skončit koncem srpna.
Situace, kdy byly odstaveny oba temelínské bloky najednou, v minulosti již několikrát nastala. Například během pravidelné odstávky prvního bloku loni v červenci musel být odpojen druhý blok kvůli zjištěné poruše. Elektrárna tak týden nedodávala žádnou elektrickou energii do rozvodné sítě.
Do provozu vstoupila jaderná elektrárna Temelín v prosinci 2000. V současné době je Temelín největším zdrojem výroby elektrické energie v České republice. Produkce elektrárny kryje 20 % české spotřeby. V roce 2014 vyrobila elektrárna 14,95 miliardy kWh elektřiny, od počátku letošního roku pak 7,304 miliardy kWh.
Zdroj: ČTK