Na pondělním jednání budou ministři jednat o nové verzi atomového zákona, kterou připravil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Dokument má kromě dalšího upřesnit procesní pravidla a technické požadavky pro spuštění nových jaderných bloků i pro provoz těch současných. Současnou verzi atomového zákona z roku 1997 považuje samotný úřad SÚJB za zastaralou.

„Nový atomový zákon napomůže státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při výstavbě, uvádění do provozu a provozu nových bloků jaderných elektráren,“ uvádí SÚJB v důvodové zprávě materiálu.

Do připomínkového řízení se novela atomového zákona dostala již před dvěma lety. Po konci Rusnokovy úřednické vlády se ale už k vládnímu projednání nedostala. Podle plánu legislativních prací současné vlády byl materiál znovu předložen do meziresortního připomínkového řízení. Jedním z důvodů tohoto počinu bylo rozšíření zákona o evropskou směrnici z roku 2013. Ve směrnici jsou stanoveny základní bezpečnostní standardy k ochraně před nebezpečím vystavení ionizujícímu záření. Podle úřadu SÚJB jsou do novely atomového zákona zahrnuty i doporučení mezinárodních organizací, které působí v oblasti jaderné energetiky, zejména od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Nové bezpečnostní standardy ochrany před ionizujícím zářením, které novela zákona obsahuje, vychází podle SÚJB z různých situací, kdy je člověk záření vystaven. Podle těchto situací pak materiál volí odlišné způsoby ochrany, čímž podle SÚJB účinněji snižuje riziko plynoucí z ozáření.

Kromě přijetí samotné novely atomového zákona úřad SÚJB navrhuje i úpravu několika zákonů, které s novelou souvisejí. Mezi zákony, které úřad navrhl upravit, se řadí i zákon o metrologii nebo zákon o státním odborném dozoru nad bezpečností práce. SÚJB ale uvádí, že změny mají mít pouze legislativně technickou povahu. Úkolem těchto změn bude uvést související legislativu do souladu s novou právní úpravou atomového zákona.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

  Vážený pane redaktore,
  v posledním odstavci je uvedeno:
  Mezi zákony, které úřad navrhl upravit, se řadí i zákon o meteorologii nebo zákon o státním odborném dozoru nad bezpečností práce.

  Domnívám se, že správně má být „o metrologii“. Že by SÚJB „fušoval“ i do počasí, si nemyslím.
  Hezký den přeji.

   Vážený pane Kobliho,

   máte pravdu, skutečně se jedná o metrologii. Děkujeme za upozornění a omlouváme se za chybu.

   Přejeme příjemný den,
   redakční tým

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..