Požár, který se postupně rozšířil na 130 hektarů porostu, vypukl v zakázané zóně kolem havarované jaderné elektrárny Černobyl. Tuto informaci dnes oznámila agentura Interfax-Ukrajina. Ve zprávě se odvolala na hasiče, kteří se snaží plameny uhasit.

forest_fire_firefighters2
Ilustrační foto (zdroj: inssblog.wordpress.com)

Podle teorie hasičů začal požár vzplanutím suché trávy a rákosu během pondělního odpoledne u vsi Kovšilovka. Tato vesnice spadá do oblasti, odkud se po výbuchu reaktoru v jaderné elektrárně lidé museli vystěhovat. V Kyjevské oblasti pod vedením zástupce náčelníka hasičského sboru bojuje s ohněm 117 hasičů za pomoci 24 kusů techniky.

Již na přelomu dubna a května v oblasti u Černobylu zápolili hasiči po čtyři dny s lesním požárem. Tento požár zasáhl 320 hektarů porostů, vznikl v méně zamořené oblasti, nicméně poté postupoval západním směrem do míst, kde byla při explozi černobylské elektrárny v roce 1986 radiace nejvyšší. Oblasti, postižené ohněm, byly zarostlé vegetací a obtížně dostupné. Během požáru hořel les, suchá tráva i rákos na březích ukrajinské říčky Už. Úřady nebyla vyloučena možnost, že oheň byl založen někým úmyslně.

Tento lesní požár vyvolal paniku především v hlavním městě Kyjevě, kde žije na dva miliony obyvatel. Město leží přibližně sto kilometrů od černobylské jaderné elektrárny. Od začátku však ukrajinští záchranáři obyvatele ujišťovali, že nehrozí žádné nebezpečí. V celé oblasti proběhlo měření radiace, žádné odchylky od normálu nebyly zjištěny. Nicméně premiér Arsenij Jaceňuk situaci komentoval tak, že se Ukrajina potýkala s nejrozsáhlejším požárem od roku 1992. Zároveň však uklidňoval veřejnost, že od elektrárny byl požár vzdálený asi 20 kilometrů.

Přírodní park, který se nachází v okolí odpojené elektrárny, se rozkládá na území asi 240 000 hektarů.

Exploze čtvrtého bloku jaderné elektrárny Černobyl, ke které došlo v roce 1986, způsobila nejhorší jadernou havárii na světě. Reaktor tohoto bloku byl poté přikryt betonovým sarkofágem, aby bylo zamezeno dalšímu úniku radioaktivních látek. V současné době se buduje nový kryt, který má být podle různých zpráv dokončen nejdříve letos, možná však až v roce 2017.

Odstavení zbylých černobylských reaktorů proběhlo kvůli nedostatku elektřiny v zemi postupně. Prvním uzavřeným blokem byl druhý blok elektrárny v roce 1991, první blok elektrárny skončil v roce 1996 a třetí reaktor, který fungoval jako poslední, byl odstaven v prosinci 2000.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..