Společnost Kyushu Electric Power Company plánuje podat k regulačnímu úřadu Nuclear Regualtory Authority (NRA) žádost o finální bezpečnostní inspekci prvního bloku jaderné elektrárny Sendai. Inspekce má začít 3. srpna a podle plánů má trvat celý týden, což dělá z 10. srpna potenciální datum návratu tohoto bloku do provozu.

n-sendaipoll-a-20140823
JE Sendai (zdroj: www.japantimes.co.jp)

První blok jaderné elektrárny Sendai se zatím připravuje na znovuspuštění. Jaderné palivo je již zavezeno do reaktoru a poslední testy hlavních systémů jsou v plném proudu. Tento blok se má stát prvním japonským blokem, který se navrátí do provozu. Technické a provozní plány pro elektrárnu společnosti Kyushu Electric Power Company byly schváleny regulačnímu úřadem NRA, který následně zkontroloval, že všechny požadované technické úpravy byly řádně provedeny.

Společnost Kyushu nyní tlakovodní reaktor o výkonu 890 MWe připravuje na spuštění, zatímco regulační úřad NRA dohlíží na bezpečnostní kontroly hlavních systémů. Úřad tak kontroluje mimo jiné i těsnost kontejnmentu, konfiguraci jaderného paliva, těsnost primárního okruhu nebo systémy kontroly a řízení. Společnost Kyushu včera ještě provedla na elektrárně cvičení nouzové odezvy, aby zkontrolovala postupy a připravenost zaměstnanců vyrovnat se s událostmi v elektrárně, které by mohly vést k vážné havárii.

Všechny japonské jaderné bezpečnostní předpisy byly po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011 přehodnoceny. V zájmu zvýšení bezpečnosti byl vytvořen i nový regulační úřad Nuclear Regulatory Authority, který je více nezávislý jak na vládě, tak i na průmyslu než jeho předchůdce. Nový regulační úřad po nehodě v JE Fukušima Dajiči přehodnotil jaderné předpisy a vytvořil soubor nových požadavků pro japonské jaderné elektrárny. Ke splnění těchto požadavků musely energetické společnosti provést na svých elektrárnách rozsáhlé inženýrské práce a zavést spoustu změn ve své podnikové i provozní kultuře. To vše bylo součástí zdlouhavého veřejného procesu návratu bloků do provozu, který má první blok jaderné elektrárny Sendai téměř dokončen.

V různých částech procesu návratu do provozu se nachází ještě dalších 20 japonských jaderných bloků. Očekává se, že proces se urychlí, jakmile bude několik prvních bloků uvedeno do normálního provozu. Japonská vláda předpokládá, že v roce 2030 bude Japonsko pokrývat 20-22 % své poptávky po elektrické energii z jaderné energetiky. Jádro má také zemi pomoci naplnit klimatické cíle na snížení emisí oxidu uhličitého v roce 2030 o 26 % oproti fiskálnímu roku 2013.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..