ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu) se bude podílet na budování nové jaderné elektrárny ve městě Pyhäjoki na západním pobřeží Finska. Spolupráce bude spočívat například v řešení kontroly a nezávislého posouzení projektové a bezpečnostní dokumentace či dokumentace k aktivní zóně reaktoru.

ujv_rez_511x511
Areál ÚJV Řež (zdroj: cvrez.cz)

Mluvčí ÚJV Řež Vladimír Věrčák ČTK sdělil: „Dále očekáváme aktivity v oblastech řízeného stárnutí, materiálových analýz, nakládání s radioaktivními odpady a podobně.“ Finská elektrárna by měla podle plánů zahájit provoz v roce 2024. Elektrárna výjde na více než sedm miliard dolarů (170 miliard korun).

Rámcovou smlouvu podepsal ÚJV Řež se společností Fennovima, která sdružuje 60 průmyslových, obchodních a energetických podniků z celého Finska, v červnu letošního roku. Věrčák dále uvedl: „Struktura smlouvy zakládá podmínky pro dlouhodobou spolupráci. Celkový objem závisí na potřebě finské strany.“ Právě společnost Fennovoima bude vlastníkem budoucí elektrárny. Již v roce 2011 byl vybrán pozemek pro stavbu nové finské jaderné elektrárny, podle projektu bude elektrárna obsahovat pouze jeden blok.

Předseda představenstva ÚJV Řež Karel Křížek k věci prohlásil: „Finsko je významná členská země EU a její zájem rozvíjet právě tento segment energetiky považujeme za strategický a svým způsobem i doporučující pro další země regionu.“

Do financování projektu by se měla zapojit společnost Fennovoima i struktura Federální agentury pro atomovou energii Ruské federace (Rosatom). Věrčák dále dodal: „Poměrně velký podíl financování bude získán z cizích zdrojů na základě podpory od ruské exportní a zajišťovací agentury EKSAR, zahraničních exportně-úvěrových agentur a také celé řady ruských a zahraničních bank.“

V polovině září 2014 začaly přípravné práce na stavbě elektrárny, vystavěna byla i nová silnice vedoucí na budoucí staveniště. Práce budou pokračovat v letech 2015-2017, kdy bude probíhat příprava infrastruktury. Vykopány budou základy pro reaktorovou budovu a pro strojovnu a dále vzniknou pomocné budovy. Oficiální zahájení výstavby nového jaderného bloku, za což je považováno lití betonu do základů, je plánováno na rok 2018.

ÚJV Řež se také podílel na vzniku všech československých jaderných elektráren. Letos oslavil výročí šedesát let od svého založení. Svoji inženýrskou, technickou a expertní podporu poskytuje také řadě dalších jaderných elektráren ve světě. Služby, které společnost nabízí, zasahují převážně do oblastí jako: využití jaderné energie a zdrojů ionizujícího záření, výzkum a sledování stavu materiálů, koncepční či prováděcí projekty, nebo nakládání s radioaktivními odpady. Společnost se také specializuje na vývoj a výrobu radiofarmak.

Skupina ÚJV, v čele s ÚJV Řež, obsahuje pracoviště a instituce mezinárodního dosahu. Jedná se konkrétně o tyto společnosti Centrum výzkumu Řež, EGP Invest v Uherském Brodě, Ústav aplikované mechaniky Brno a Výzkumný a zkušební ústav Plzeň.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..