Energoblok jaderné elektrárny Hanhikivi, který bude postaven ve Finsku podle ruského projektu a s majetkovou účastí Ruska, bude vybaven turbínou Arabelle, vyrobenou francouzskou společností Alstom, informuje objednavatel výroby společnost Fennovoima. Automatizace bezpečnostních systémů bude zabezpečena britskou společností Rolls-Royce nebo Schneider Electric, uvádí zpráva.

The-Arabelle-steam-turbine
Turbína Arabelle z produkce francouzské společnosti Alstom. (ZDroj: Alstom.com)

 

V úterý 30. června 2015 Fennovoima odeslala finskému Ministerstvu zaměstnanosti a ekonomiky žádost o udělení licence na výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi. Elektrárna bude vybavena ruským reaktorem VVER-1200 postaveným podle projektu AES-2006 a podle plánu začne vyrábět elektřinu v roce 2024. Elektrárna bude stát na mysu Hanhikivi v okrese Pyhäjoki. Projekt splňuje normy MAAE a EUR a bude přizpůsoben finským národním bezpečnostním požadavkům, které jsou podle expertů celosvětově nejpřísnější.

Mezinárodní odnož společnosti Rosatom, firma Rusatom Overseas a Fennovoima v roce 2013 podepsaly smlouvu o výstavbě této elektrárny. Ruská strana v roce 2014 získala na projektu 34 procentní podíl. Finský parlament v říjnu 2014 většinou hlasů tento projekt schválil.

V lednu 2015 vláda RF zanesla projekt výstavby jaderné elektrárny Hanhikivi na seznam návratných infrastrukturních projektů, spolufinancovaný Fondem národního blaha (FNB). Maximální objem prostředků FNB určených na realizaci projektu představuje ekvivalent částky 2,4 miliard euro v rublech, avšak nepřekračuje 150 miliard rublů. Fond letos v březnu vyčíslil první transakci částkou 57,5 miliard rublů na projekt výstavby elektrárny.

Pro informaci:

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 33 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku.

Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..