Třetí blok jaderné elektrárny Ikata vlastněný energetickou firmou Shikoku Electric Power Company v japonské prefektuře Ehime se stal pátým reaktorem ve třetí jaderné elektrárně od nehody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, který získal souhlas od nezávislého regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) pro znovuspuštění. Při havárii ve Fukušimě tehdy došlo k natavení aktivních zón tří reaktorů.

Ikata_Nuclear_Powerplant
JE Ikata (zdroj: Wikipedia.org)

Společnost Shikoku Electric doufá, že do provozu bude reaktor navrácen v zimě, předtím je však ještě potřeba dokončit řadu dalších opatření a získat souhlas od lokální vlády. Panují zde ale místní obavy o tom, jak funkční jsou evakuační plány elektrárny. Představitelé společnosti Shikoku Electric prohlásili, že mají v plánu navštívit obyvatele v blízkosti elektrárny a přesvědčit je, aby povolili znovuspuštění reaktoru v JE Ikata.

Evakuační plány musí být vypracované pro téměř 123 000 lidí, kteří žijí v sedmi městech a vesnicích v prefektuře Ehime a ve městě Kaminoseki v prefektuře Yamaguchi, které je od elektrárny vzdáleno zhruba 30 km. Průzkum společnosti Shikoku Electric, který proběhl minulý měsíc, ale ukázal, že se obce obávají masivních dopravních zácep v případě nehody. Místní se obávají, že by tyto zácpy mohly znemožnit rychlou evakuaci zdejšího obyvatelstva a starších lidí z nemocnic a pečovatelských center.

Společnost Shikoku Electric předpokládá, že prodej elektřiny ze znovuspuštěného reaktoru o výkonu 890 MWe zlepší zisk firmy přibližně o 5 miliard japonských jenů (1 miliardu korun) měsíčně.

Další reaktory, které v současné době již dokončily proces regulačního úřadu NRA na restart jaderných bloků, jsou: Oba bloky jaderné elektrárny Sendai vlastněné společností Kyushu Electric v prefektuře Kagošima, které by mohly znovu zahájit komerční provoz již příští měsíc; a třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama společnosti Kepco v prefektuře Fukui, kolem jejichž restartu nyní panují obavy kvůli dočasnému soudnímu rozhodnutí, které vydal fukuiským obvodní soud v dubnu letošního roku. Společnost Kepco podala proti tomu rozhodnutí odvolání.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..