Podle svého prohlášení se švédský regulační úřad domnívá, že společnost SKB, která se zabývá nakládáním s radioaktivním materiálem, může splnit všechny bezpečnostní požadavky i požadavky na radiační ochranu pro své plánované uložiště použitého jaderného paliva.

129
Vizualizace 66 kilometrové sítě tunelů úložiště (zdroj: nuclearfriendsfoundation.com)

Společnost Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) předložila svoji žádost na projekt výstavby prvního švédského hlubinného úložiště použitého jaderného paliva společně se závodem na zapouzdření použitého paliva před uložením ke švédskému regulačnímu úřadu Sweden’s Radiation Safety Authority (Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM) v březnu roku 2011.

Regulační úřad SSM nyní nastínil předběžné závěry probíhajícího přezkumu žádosti. Ředitelka sekce radiační ochrany regulačního úřadu SSM Ansi Gerhardssonová uvedla: „Předběžný závěr posouzení žádosti ukazuje, že společnost SKB prokázala, že výhledově dokáže splnit požadavky regulačního úřadu v oblasti bezpečnosti i radiační ochrany při výstavbě úložiště, při manipulaci s kontejnery s vyhořelým jaderným palivem v podzemním zařízení a při uložení těchto kontejnerů v souladu s koncepcí konečného řešení nakládání s použitým jaderným palivem společnosti SKB.“

Dále pak uvedla: „Pokud jde o stav úložiště po jeho uzavření, naše analýzy pro dlouhodobou radiační bezpečnost jsou ve svém hodnocení opatrně pozitivní. Nicméně je nutné vypracovat další studie, abychom mohli zaujmout stanovisko ohledně plánů společnosti SKB na zajištění dlouhodobé radiační bezpečnosti uložiště v horizontu nejméně 100 000 let.“

Regulační úřad SSM uvedl: „ Stále je potřeba dořešit ještě některé otázky ohledně stavu úložiště při jeho uzavření.“ Tyto otázky se vztahují především k výrobě měděných kontejnerů, ve kterých bude použité jaderné palivo skladováno uvnitř úložiště, uvedl úřad. Dále je podle úřadu potřeba provést další přezkumné práce s cílem zjistit, zda je podkladová dokumentace dostatečná pro tuto část licenčního procesu.

Helene Åhsbergová, projektová manažerka pro licenční proces společnosti SKB, uvítala předběžná zjištění regulačního úřadu. „Povolení k výstavbě úložiště pro použité jaderné palivo je postupný proces. S těmito předběžnými výsledky jsme udělali další velký krok kupředu. Mimo to jsme získali i cenné zkušenosti, které budeme potřebovat k naší budoucí práci. Přestože se zatím jedná pouze o předběžné posouzení, je samozřejmě potěšující, že regulační úřad SSM věří v potenciál naší společnosti na splnění všech požadavků. Je to pro nás potvrzení, že jsme s projektem na správné cestě,“ uvedla.

Regulační úřad SSM hodlá zveřejnit další předběžné závěry v průběhu roku 2015. Své konečné stanovisko k návrhu společnosti SKB plánuje k soudu pro životní prostředí ve Stockholmu předložit na začátku roku 2016. V roce 2017 pak dodá regulační úřad komplexní a konečné posouzení žádosti švédské vládě. Společnost SKB plánuje se stavbou úložiště začít hned, jakmile k ní vláda vydá povolení. Začátek výstavby se tak odhaduje někdy po roce 2020.

Ředitelka sekce radiační ochrany regulačního úřadu SSM Ansi Gerhardssonová poznamenala: „Výsledky, které jsme dne 21. července představili, jsou pouze předběžné. Je tedy ještě příliš brzo na učinění jakýchkoliv závěrů ohledně našeho celkového hodnocení přezkumu žádosti.“

Veškeré švédské použité jaderné palivo je v současnosti dočasně uskladněno v meziskladu použitého jaderného paliva v areálu jaderné elektrárny Oskarshamn. Společnost SKB plánuje postavit trvalé úložiště použitého jaderného paliva ve Forsmarku v okrsku obce Östhammars. Metody, které byly v úložišti aplikovány, zahrnují zapouzdření použitého jaderného paliva do měděných kontejnerů, které pak budou umístěny do systému tunelů vykopaných do pevného podloží v pětiset metrové hloubce. Zde pak budou zasypány do bentonitového jílu.

V únoru letošního roku finský regulační úřad STUK podpořil žádost společnosti Posiva na výstavbu trvalého úložiště použitého jaderného paliva společně se závodem na zapouzdření použitého paliva před uložením. Plánované úložiště s označením KBS-3 má používat stejnou metodiku ukládání jako navrhované švédské úložiště společnosti SKB.

Zdroj: Nuclearfriendsfoundation.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..