Spolky a obce z pěti českých a moravských oblastí se chtějí prostřednictvím žalob bránit proti rozhodnutí ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který povolil průzkumy pro geologické práce k vyhledávání úložiště radioaktivního odpadu. Sdružení z lokalit Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (obě Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj) se obrátily k pražskému městskému soudu. Tuto informaci včera sdělil ČTK Edvard Sequens ze sdružení Calla.

09_komplet_obloha_st.tif
Vizualizace hlubinného úložiště jaderného odpadu (zdroj: ihned.cz)

Podle jeho tvrzení žalobám předcházela odvolání k ministerstvu životního prostředí, ta však byla zamítnuta.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) může díky povolení ministerstva provést první etapu geologických průzkumných prací a následně posoudit, zda jsou vytipovaná místa pro hlubinné úložiště vhodná. Spolky a obce chtějí žalobou dosáhnout zrušení ministrova rozhodnutí o svém odvolání a zároveň i zrušení povolení k průzkumu.

Ministerstvo respektuje právo obcí obracet se na správní soud, uvedla jeho mluvčí Petra Roubíčková. Je však přesvědčeno, že ve vedených správních řízeních postupovalo zcela podle obecně závazných právních předpisů, a zároveň se vypořádalo se všemi námitkami účastníků řízení.

Ministr zatím nerozhodl o podaných odvoláních ze dvou dalších lokalit, a to z Hrádku na Jihlavsku a Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji. Pokud jim ministr nevyhoví, i zde podle sdružení Calla budou podány žaloby.

Sequens uvedl: „Žalujeme rozhodnutí ministerstva životního prostředí na třech lokalitách a na dalších dvou se s našimi argumenty přidáme k podaným žalobám, protože jsme přesvědčeni, že celý proces povolování má zásadní vady.“ Dalším argumentem v žalobách je porušení atomového zákona SÚRAO při podání žádosti o stanovení průzkumných území. Dále se žaloby odvolávají například na rozpor s politikou územního rozvoje České republiky, protože SÚRAO o průzkumná území požádalo bez souhlasu obcí.

Sequens je přesvědčen, že soud bude na jejich straně, neboť rozhodování rozkladové komise ministerstva není podle něj argumentačně dobré. Výhrady spolků a obcí by podle jeho názoru mohly mít šanci na úspěch.

Nebezpečnost jaderných odpadů přetrvá věky, řešení této problematiky musí podle něj být postavené na koncepci přijaté širokým společenským konsenzem. Toto řešení má prý stanovit jasná kritéria pro hledání úložiště a procesní pravidla, až poté je vhodné dávat peníze na průzkumy lokalit a samozřejmě se souhlasem obcí najít vhodné podmínky.

Podle mluvčí Roubíčkové však ministerstvu podle zákona nic nebránilo v tom, aby byla vydána souhlasná stanoviska s neinvazivními průzkumy, jež nemají dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..