Ve společnosti Vattenfall probíhají přípravy na vyřazení prvního a druhého bloku švédské jaderné elektrárny Ringhals z provozu. Společnost Vattenfall, která vlastní v elektrárně majoritní podíl, oznámila na konci dubna svůj záměr odstavit oba bloky do roku 2020.

Ringhals
JE Ringhals (zdroj: wikipedia.org)

Společnost Vattenfall, která v jaderné elektrárně Ringhals vlastní podíl o velikosti 70,4 %, v dubnu sdělila, že spoluvlastníka elektrárny, firmu EOn (která vlastní zbývajících 29,6 %), informovala o svém rozhodnutí odstavit bloky mezi roky 2018 a 2020, což je o něco dříve, než bylo původně plánováno. Společnost Vattenfall uvedla, že finální rozhodnutí o dřívějším odstavení reaktorů již bylo učiněno představenstvem jaderné elektrárny Ringhals, ale ještě vyžaduje souhlas společnosti EOn.

Okamžitě po informování společnosti EOn o svém záměru, zahájila společnost Vattenfall projekt STURE (Safe and Secure Phaseout of Reactors 1 and 2 – Bezpečné a spolehlivé odstavení reaktorů 1 a 2), jenž má za cíl připravit oba bloky pro trvalé vyřazení z provozu. Projekt tak bude koordinovat všechny aspekty příprav na odstavení reaktorů.

Vedoucí projektu STURE Lars Björnkvist oznámil: „Nejedná se pouze o otázku odstavení reaktorů. Provést tento proces nejlepším a nejefektivnějším způsobem vyžaduje velké množství plánování a dokumentace.“

Projekt STURE zasahuje do čtyř hlavních oblastí: personál a kultura provozu, elektrárna, finanční optimalizace a povolení.

„Musíme se ujistit, že jsme schopni provozovat elektrárnu až do dne, kdy ji odstavíme,“ sdělil vedoucí projektu Björnkvist. Dále pak dodal: „I nadále si potřebujeme udržet přehled o dovednostech, které budou vyžadovány na dotyčných blocích, ale také o tom, jak jsme na tom celkově v jaderné elektrárně Ringhals z hlediska potřebných kvalifikovaných sil, počtu lidí, jenž odchází do důchodu, atd.“

Zatímco první dva bloky jaderné elektrárny Ringhals budou odstaveny, další dva bloky elektrárny budou nadále pokračovat v provozu. Během všech fází života elektrárny musí být zachována maximální bezpečnost, zdůraznil vedoucí projektu Björnkvist.

Také dodal, že předtím, než bude možné bloky odstavit, musí být provedeno posouzení vlivu na životní prostředí. Dále pak bude nutné ještě stavební povolení pro různé dočasné stavby.

Projekt STURE bude mimo jiné hledat nákladově nejefektivnější způsob jak reaktory odstavit. „Budeme zvažovat všechny aspekty, což zahrnuje nezbytné investice nebo palivové hospodářství. Cílem tohoto průzkumu pak bude určit kdy a v jakém pořadí by reaktory měly být odstaveny. Zefektivněním procesu můžeme ušetřit značné množství finančních prostředků,“ oznámil vedoucí projektu Björnkvist.

Zatímco korporace Ringhals AB je zodpovědná za provoz elektrárny jménem svých vlastníků, společnost Vattenfall bude zodpovědná za její částečné odstavení. Jakmile budou bloky trvale odstaveny, vyřazovací organizace společnosti Vattenfall přebere odpovědnost za následné kroky.

„Samozřejmě budeme při vyřazovacím procesu spolupracovat s provozovatelem elektrárny, přičemž se budeme snažit o synchronizaci veškerých akcí a o spolupráci zejména v oblasti zdrojů,“ dodal vedoucí projektu Björnkvist.

První blok jaderné elektrárny Ringhals obsahuje varný reaktor (boiling water reactor – BWR) o výkonu 878 MWe, který zahájil provoz v roce 1976. Původně měl být vyřazen z provozu v roce 2026. Druhý blok elektrárny obsahuje tlakovodní reaktor (pressurized water reactor – PWR) o výkonu 807 MWe, jehož provoz začal v roce 1975. Tento blok měl být původně vyřazen z provozu v roce 2025. Zbylé dva bloky jaderné elektrárny Ringhals obsahují větší tlakovodní reaktory, které začaly svůj provoz na počátku osmdesátých letech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..