Společnost PGE EJ1 – dceřiná firma polské státní energetické skupiny Polska Grupa Energetyczna, která byla založena pro účel výstavby a provozu první polské jaderné elektrárny – odmítá zprávu Greenpeace, že projekt bude mít sedm let zpoždění.

pge+energia+jądrowa
Logo společnosti PGE EJ1 (zdroj: blogprawazamowienpublicznych.blogspot.com)

S odvoláním na „tajný“ interní dokument zveřejněný ekologickou skupinou Greenpeace ze dne 5. května 2015 její polská pobočka dne 23. července uvedla, že první polský jaderný blok nebude postaven dříve než v roce 2031. Společnost PGE EJ1 na to následující den v tiskovém prohlášení uvedla, že harmonogram projektu je v současné době přezkoumáván a aktualizován.

„Termíny uvedené v dokumentu a v tiskové zprávě skupiny Greenpeace včetně data zahájení provozu prvního polského jaderného bloku nemohou být brány jako závazné,“ prohlásila společnost PGE EJ1. „Dokument, který byl připraven před několika měsíci jedním z poradců, nebyl nikdy schválen orgány společnosti. V žádném případě se nejedná o oficiální harmonogram, je to pouze jedna z několika verzí analýzy, na které společnost posledních několik měsíců pracovala.“

Firma PGE EJ1 plánuje zveřejnit současný stav investic do projektu v nejbližších dnech.

Zveřejnění důvěrného dokumentu ekologickým uskupením Greenpeace „nejen že porušuje práva společnosti, ale především uvádí veřejnost v omyl,“ upozornila společnost. Jaderná energetika je velmi emotivní téma, přesto je klíčová pro zajištění polské energetické bezpečnosti, uvedla firma. „Zveřejnění nepotvrzených termínů a dalších procesů souvisejících s projektem není v souladu s veřejným zájmem.“

Skupina Greenpeace uvedla, že podle původních plánů měla výstavba první polské jaderné elektrárny začít v roce 2019 a že dokument zveřejněný v květnu odhalil „další zpoždění projektu“, která nebyla veřejně oznámena. Ekologická skupina pak dodala, že „odborníci dokonce naznačují, že i rok 2031 je nereálný.

Greenpeace prohlásila, že projekt se potýká ještě s dalšími problémy: Společnost PGE EJ1 zrušila kontrakt s australskou společností Worley Parsons, navíc se objevil odpor k projektu ze strany občanů pobaltských států. Kromě toho firma PGE EJ1 nekonzultovala s veřejností dopad geologických vrtů v obci Choczewo na životní prostředí, dodalo uskupení Greenpeace.

„Doufáme, že zveřejnění harmonogramu projektu bude jako studená sprcha pro těch pár lidí, co ještě věří ve výstavbu jaderné elektrárny v Polsku,“ prohlásil v tiskovém prohlášení skupiny Greenpeace Iwo Łoś.

Polská energetická koncepce počítá s výstavbou dvou jaderných elektráren o výkonu 3 000 MWe. V současné době se pro nové elektrárny zvažují lokality Choczewo, Gaski a Zarnowiec. Australská společnost Worley Parsons dostala v roce 2013 kontrakt na provedení charakterizačních prací jednotlivých oblastí. Harmonogram, který polská vláda zveřejnila na počátku roku 2014, předpokládal výběr lokality i typu reaktoru na konci roku 2016, všechna nezbytná stavební povolení pak měla být vyřízena do konce roku 2018. Uvedení prvního polského jaderného bloku do provozu mělo proběhnout na konci roku 2024, druhý blok měl být zprovozněn o šest let později. Druhá jaderná elektrárna by měla být dokončena kolem roku 2035.

Dne 23. prosince 2014 společnost PGE EJ1 oznámila, že vypověděla smlouvu se společností Worley Parsons. Důvodem toho bylo neplnění smluvních povinností a zpoždění v provedení domluvených prací.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..