Společnost NuGeneration Limited (NuGen) a britská agentura Nuclear Decommissioning Authority (NDA) podepsaly kontrakt o převodu pozemků v blízkosti oblasti Sellafield v Cumbrii pro plánovanou jadernou elektrárnu Moorside. Projekt jaderné elektrárny Moorside má mít na starost právě společnost NuGen.

thumbnailimage.img
Řez blokem AP1000, který má být v JE Moorside nasazen (zdroj: www.power-eng.com)

Dne 14. července firma NuGen oznámila, že podpis kontraktu o převodu pozemků byl schválen dozorčí radou společnosti během jednání v Tokiu. Kontrakt byl podepsán generálním ředitelem společnosti NuGen Tomem Samsonem a generálním ředitelem agentury NDA Johnem Clarkem.

Podpis smlouvy následoval úspěšné dokončení studií společnosti NuGen o výběru vhodného místa pro projekt jaderné elektrárny Moorside. Podepsání kontraktu tak potvrzuje místo ležící na severozápadě od Sellafieldu jako vyhovující pro výstavbu tří bloků s tlakovodními reaktory typu AP1000 od firmy Westinghouse. Společnost NuGen prohlásila, že nyní převezme pozemek zaplacením „nezveřejněné částky“ agentuře NDA.

V říjnu 2009 si společnost NuGen zajistila předkupní právo na pozemek na pobřeží West Cumbrian od agentury NDA za celkovou částku 70 milionů liber (2,73 miliard korun). Oblast je velká přibližně 200 hektarů, ze kterých firma vybere nejvhodnějších 100 hektarů pro jadernou elektrárnu. V květnu 2014 společnost NuGen prodloužila svoje předkupní právo na pozemek až do rozhodnutí Evropské komise o legálnosti reforem trhu s elektřinou ve Velké Británii, které podporují jadernou energii. Původní předkupní právo by jinak vypršelo v říjnu 2014.

Generální ředitel společnosti NuGen Samson uvedl: „Toto je klíčový moment v naší cestě k realizaci projektu jaderné elektrárny Moorside. Naše dozorčí rada dospěla k významnému rozhodnutí, které potvrzuje podle našich určitých kritérií vhodnost lokality Moorside. Společnost NuGen, naši dodavatelé a naši odborní partneři jsou si tak jisti, že můžeme v této oblasti postavit tři jaderné bloky.“

Dále dodal: „Toto je skvělá zpráva pro severozápad a západ oblasti Cumbria, která je jaderným srdcem Velké Británie. Jsme rádi, že můžeme dále pokročit v projektu jaderné elektrárny Moorside, která přinese obrovský pokrok místní oblasti. Po dokončení by měla elektrárna pokrývat až 7 % britské spotřeby elektrické energie.“

Generální ředitel agentury NDA Clarke sdělil: „Dokončení této etapy prodeje pozemku přináší řadu výhod pro místní lokalitu i pro celou zemi. Projekt elektrárny podporuje snahu západní Cumbrie, aby byla vnímána jako centrum jaderné odbornosti, kterou si buduje již více než 60 let. Projekt také přináší velkou hodnotu jak pro daňové poplatníky, tak pro národní ekonomiku.“

Firma NuGen, která je společným podnikem společností Toshiba (60 %) a GDF Suez (40 %), v loňském roce potvrdila plány na postavení tří reaktorů AP1000 od firmy Westinghouse v plánované jaderné elektrárně Moorside do konce roku 2026. Po dokončení by elektrárna měla mít výkon 3 400 MWe. První blok elektrárny by měl podle očekávání zahájit provoz na konci roku 2024. Konečné rozhodnutí o investici by podle plánů mělo být přijato na konci roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..