Nynější souběžná odstávka obou bloků jaderné elektrárny Temelín bude nejspíše patřit k nejdelším v historii. ČTK to dne 13. července sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták. Od soboty nevyrábí jaderná elektrárna žádnou elektrickou energii. Tento stav se s největší pravděpodobností nezmění až do konce července.

Temelin4veze
Jaderná elektrárna Temelín (zdroj: ekonomicky-denik.cz)

Neplánovanou odstávku druhého bloku způsobila oprava vnitřní netěsnosti parogenerátoru. O víkendu se přidala plánovaná odstávka prvního bloku. Oba bloky jsou nyní souběžně odstaveny, tak tomu bude zřejmě až do konce měsíce, kdy by měla být obnovena činnost druhého bloku.

Mluvčí Sviták sdělil ČTK: „Zatím nejdelší čas, kdy současně nevyráběl ani jeden blok Temelína, byl v roce 2011.“ Podle prohlášení mluvčího byla v červenci 2011 prodloužena odstávka druhého bloku a zároveň došlo k zahájení odstávky prvního bloku. „Tento souběh trval 11 dní, navíc se k tomu v září přidala potřeba opravy těsnění oleje generátoru druhého bloku. Ta si vyžádala devět dní v souběhu s probíhající odstávkou prvního bloku. Dohromady tak v roce 2011 oba temelínské bloky současně nevyráběly 20 dní,“ řekl Sviták. Poslední situace, kdy nevyráběl ani jeden z temelínských bloků, nastala v červenci loňského roku. Podle mluvčího trvala tato společná odstávka tehdy devět dní.

Jadernu elektrárnu Temelín vlastní česká energetická společnost ČEZ. Mluvčí společnosti Ladislav Kříž sdělil, že skutečnost, že Temelín nyní nevyrábí elektřinu, nemá žádný dopad na dodávky této komodity zákazníkům. V letním období totiž není velký problém výkon Temelína nahradit jinými zdroji. Dne 13. července Křiž pro ČTK uvedl: „Spotřeba elektřiny v letních měsících od června do srpna je o 20 a více procent nižší než v zimě. Proto se na léto plánují odstávky elektráren spojené s údržbou nebo výměnou paliva na jaderných elektrárnách.“

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz je stejného názoru, podle něj by neměly být poměry v české elektrizační soustavě odstávkami nijak narušeny. „Může se ale omezenou měrou dotknout ziskových marží samotného ČEZu, neboť výroba v existujících jaderných zdrojích je nejefektivnější,“ prohlásil.

Ani přenosová soustava, která je provozovaná společností ČEPS, nebude zásadně ovlivněna kompletní a relativně dlouhou odstávkou Temelína. Mluvčí společnosti Barbora Peterová k věci dne 13. června uvedla: „Změní se pouze směry toků po některých vedeních, protože elektřina bude dodávána do soustavy z jiných zdrojů.“

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR sdělil dne 13. června ČTK, že nynější stav ukazuje, že Česko se dokáže v budoucnu bez jaderné energetiky zcela obejít. Rovenský prohlásil: „Současná situace krásně ukazuje, že jestli něčeho Česká republika opravdu nemá nedostatek, tak je to elektřina.“ S tím však nesouhlasí mluvčí společnosti ČEZ Kříž. Na prohlášení Jana Rovenského tedy reagoval: „Nové elektrárny v Česku budou potřeba zejména proto, že dochází domácí surovina uhlí, a dožívající uhelné elektrárny je třeba nahradit.“

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektřiny v prosinci 2000. V současné době je největším zdrojem výroby elektrické energie v České republice. Svojí produkcí uspokojuje českou potřebu ze zhruba 20%. V roce 2014 vyrobila elektrárna 14,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Od začátku letošního roku dodala do sítí 7,638 miliardy kilowatthodin elektrické energie. Plánovaná odstávka prvního bloku by podle plánu měla skončit v závěru srpna.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..