Vítězem mezinárodního tendru na první projekt zajištění jaderné bezpečnosti a podporu bezpečného zacházení s nízce a středně aktivními odpady v Iráku se stalo konsorcium pod vedením společnosti NUKEM Technologies. Ta je dceřinou společností ruské společnosti NIAEP-ASE, která patří do ruské Státní korporace pro jadernou energii Rosatom. Součástí vítězného konsorcia byli kromě jiných i slovenští odborníci z Jaderné a vyřazovací společnosti (JAVYS).

javys-logo-zakladny-variant
Logo slovenské společnosti JAVYS (zdroj: www.javys.sk)

Konsorcium ve složení NUKEM Technologies, DBE TECHNOLOGY a JAVYS, podporované společnostmi MCM, Healvita Group a MUE Group, bude zodpovědné za přípravu dokumentů potřebných pro výběr vhodné lokality iráckého přípovrchového úložiště, pro licenční řízení a posléze také pro jeho výstavbu. Do úložiště bude ukládán veškerý nízce a středně aktivní odpad, který Irák dosud vyprodukoval, a také odpady vzniklé v budoucnosti.

Irák měl v minulosti poměrně rozsáhlý jaderný program s cílem výroby jaderné bomby. V roce 1991 ale byla během války v Zálivu zbývající jaderná zařízení zničena. Součástí mezinárodní snahy na náležitou likvidaci odpadů, které během tohoto programu vznikly, vyhlásila Mezinárodní agentura pro atomovou energii v roce 2006 projekt Iraq Decommissioning Project. Jeho cílem je připravit strategii pro ukládání radioaktivních odpadů, likvidaci bývalých jaderných zařízení a dekontaminaci jejich lokalit a podpořit realizaci těchto činností. Od roku 2009 tento projekt na zajištění jaderné bezpečnosti v Iráku aktivně podporuje i Evropská unie.

„JAVYS je vlastníkem a provozovatelem přípovrchového úložiště nízce a středně aktivních odpadů na území Slovenska. Plánované úložiště v Iráku bude podobné konstrukce. Jako provozovatel na slovenském trhu nám JAVYS pomohl dát dohromady konsorcium NUKEM Technologies a DBE, které má zkušenosti s projektováním a realizací mezinárodních projektů, především s ohledem na mezinárodní regulační mechanismy,“ říká Ulf Kutscher, generální ředitel Nukem Technologies GmbH a dodává: „Se společností JAVYS spolupracujeme už více jak 20 let, od doby, kdy NUKEM Technologies vybudovala centrum pro zacházení s odpady v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích. JAVYS je pro nás dlouhodobě spolehlivým partnerem, který má zkušenosti v mezinárodním měřítku. Proto byl i logickou volbou v tendru pro zabezpečení této důležité role v Iráku.

„Společnost JAVYS oceňuje možnost být součástí projektu spolu s NUKEM Technologies a DBE. Jako provozovatel úložiště nízce a středně aktivních odpadů na Slovensku a s více než 40letými zkušenostmi v oblasti provozu, údržby a vyřazování jaderných zařízení z provozu, stejně jako s použitým jaderným palivem a radioaktivním odpadem věříme, že můžeme hrát důležitou roli v projektu a při předávání zkušeností konsorcia irácké straně,“ říká Ing. Peter Čižnár, předseda představenstva a generální ředitel společnosti JAVYS.

Tříletý projekt v hodnotě 1,75 miliónu eur, který je financovaný a spravovaný Evropskou komisí, má pro Irák strategický význam. Projekt bude úzce propojený s iráckou vládou, stejně tak jako s příslušnými provozovateli a regulátory, kteří jsou zodpovědní za vyřazování zařízení z provozu a zacházení s radioaktivními odpady. Včetně Ministerstva vědy a techniky, které je provozovatelem jaderných zařízení, a Ministerstvem životního prostředí prostřednictvím iráckého regulačního orgánu.

Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..