Rusko podepsalo desetileté prodloužení rámcové dohody o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů čtvrté generace se společenstvím Generation IV International Forum (GIF). Dohoda byla podepsána 29. června Williamem Magwoodem, generálním ředitelem agentury Nuclear Energy Agency (NEA), která je součástí organizace OECD a generálním ředitelem ruské státní korporace Rosatom Sergejem Kirijenkem.

banner
Logo společenství (zdroj: www.gen-4.org)

Agentura NEA popisuje rámcovou dohodu zřízenou v roce 2005 jako první dohodu na světě zaměřenou na mezinárodní vývoj pokročilých systémů v jaderné energetice. V únoru byla smlouva prodloužena o dalších deset let, čímž dláždí cestu pro další spolupráci mezi zúčastněnými zeměmi.

Společnost Rosatom uvedla, že prodloužení rámcové dohody splňuje vědecké, technické a obchodní zájmy ruského jaderného průmyslu. Dohoda tak bude mít pozitivní dopad na rozvoj jaderné energetiky v zemi a přispěje k posílení ruského hospodářského vlivu na světovém trhu inovativních jaderných technologií, podotkl.

„Věřím, že reaktory čtvrté generace jsou budoucností nejen jaderné energetiky, ale energetiky jako celku v globálním měřítku. A to je jeden z důvodů, proč se domnívám, že je důležité v této oblasti pokračovat v mezinárodní spolupráci,“ řekl Kirijenko.

Ostatní strany rámcové dohody jsou Kanada, Čína, Evropská unie, Francie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Švýcarsko a USA. Rusko přistoupilo k dohodě v roce 2009.

Společenství GIF bylo ustanoveno v roce 2000 a oficiálně autorizováno v polovině roku 2001. Společenství obsahuje zástupce celkem ze třinácti zemí, kde má jaderná energetika významnou roli a je vnímána jako zásadní pro budoucnost státu. Většina těchto zemí je odhodlána ke společnému vývoji jaderných technologií nové generace. Společenství vede USA, přičemž dalšími členy jsou: Argentina, Brazílie, Kanada, Čína, Francie, Japonsko, Rusko, Jižní Korea, Jižní Afrika, Švýcarsko, Velká Británie a Evropská unie zastoupená organizací Euratom.

Většina zemí ze společenství GIF podepsala rámcovou dohodou z roku 2005, která je formálně zavazuje k účasti na dalším vývoji a výzkumu jednoho nebo více jaderných projektů čtvrté generace vybraných společenstvím. Argentina a Brazílie rámcovou dohodu nepodepsaly a Spojené království od dohody odstoupilo; proto jsou v rámci GIF tyto tři země označeny jako „neaktivní členi“. Rusko k rámcové dohodě formálně přistoupilo v srpnu 2009 jako desátý člen, přičemž společnost Rosatom slouží jako jeho zástupce. V roce 2011 se všech 13 členů rozhodlo prodloužit platnost zakládající listiny společenství GIF na neurčito.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..