Rakouský úřad Constitutional Service of the Federal Chancellery podal dne 6. června žalobu u Evropského soudu proti schválení státní podpory britského projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C Evropskou komisí.

video-undefined-18E0ABA600000578-461_636x358
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.dailymail.co.uk)

Podle plánů má jaderná elektrárna Hinkley Point C obsahovat dva bloky s reaktory typu EPR od francouzské společnosti Areva. Přestože společnost EDF Energy již významně investovala do přípravných činností na budoucím staveništi, ještě musí o tomto projektu učinit konečné investiční rozhodnutí.

Rakouský kancléř Werner Faymann při oznámení podání žaloby v prohlášení uvedl, že jaderná energetika není žádná inovativní technologie a proto není hodna dotací.

„Státní dotace jsou tu od toho, aby podpořily nové moderní technologie, které jsou v obecném zájmu všech evropských zemí. Jaderná energetika však v žádném případě moderní technologií není,“ prohlásil Faymann.

Rakousko je zejména proti odůvodnění Evropské komise, že státní podpora projektu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C přispívá k podpoře průmyslu.

„Státem garantované výkupní ceny po dobu 35 let, britské úvěrové záruky ve výši až 17 miliard liber a kompenzace v případě předčasného uzavření elektrárny jsou podle našeho názoru v rozporu s požadavky na schválení státní podpory,“ dodal.

V prohlášení, které vydal úřad federálního kancléře, Faymann dodal že, „i kdyby“ jaderná energetika přispěla ke snížení emisí skleníkových plynů, tak je „nepochybné“, že celkový dopad jaderné energetiky na životní prostředí je negativní. Právě proto jaderná energetika na rozdíl od obnovitelných zdrojů elektřiny nebyla pokryta požadavky Evropské komise na vydání dotací z oblasti životního prostředí a energetiky, dodal.

Podání žaloby bylo odsouhlaseno i rakouským parlamentem s podporou všech rakouských politických stran, přičemž tento krok následoval rozhodnutí rady ministrů z 22. června, dodal.

Dne 6. května Faymann prohlásil, že žaloba proti projektu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C bude sloužit i jako odstrašující prostředek pro investory v jaderné energetice, a to nejen ve Velké Británii, ale v celé Evropě. Žaloba je také dalším krokem v rakouské protijaderné politice, jejíž dlouhodobý cíl je Evropa bez jaderné energetiky.

Světová jaderná asociace (World Nuclear Association) uvedla, že rakouská opozice ke schválení projektu Hinkley Point C Evropskou komisí nerespektuje právo všech zemí zvolit si jadernou energetikou jako prostředek k naplnění svých energetických požadavků a jako způsob řešení klimatických problémů.

Ve skutečnosti jsou rakouské akce hluboce dezinformující a kazí tak globální úsilí o řešení problémů změny klimatu, uvedla generální ředitelka World Nuclear Association Agneta Risingová.

„Státy, které se snaží o dekarbonizaci energetiky, využívají k tomuto cíli jadernou energetiku. Ne všechny země jsou v pozici Rakouska – tedy nemají to štěstí, aby se mohly opírat o vodní energetiku vybudovanou před mnoha desetiletími, která by byla schopná zajistit 65 % dodávek elektrické energie. Většina zemí tak musí provést pragmatická rozhodnutí,“ uvedla Risingová.

Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), přední mezivládní instituce pro posuzování změn klimatu, jednoznačně uznává, že jaderná energetika je nízko-emisní zdroj elektrické energie s emisemi srovnatelnými s většinou obnovitelných zdrojů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..