„Jednou věcí je mít svůj názor, snažit se však vnutit tento názor někomu jinému je něco úplně jiného,“ prohlásila Agneta Risingová, generální ředitelka Světové jaderné asociace (World Nuclear Association) v reakci na kroky zahájené dne 6. července ze strany rakouské vlády proti jadernému programu ve Velké Británii.

agneta_rising
Šéfka WNA Agneta Risingová (Zdroj: plus.google.com)

„Britská veřejnost, stejně jako lidé ve všech ostatních zemích, má právo zvolit si jadernou energetiku k uspokojení svých energetických potřeb a k pomoci při řešení klimatických problémů. Je to velká škoda, že se rakouská vláda rozhodla toto právo nerespektovat.“

Žaloba tvrdí, že pouze zpochybňuje legalitu státních dotací dohodnutých pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C, které schválila i Evropská komise. Nicméně mediální prohlášení rakouských úředníků zjevně ukazují, že žalobu podávají kvůli svému vlastnímu programu proti jaderné energetice. Žaloba hluboce dezinformuje a poškozuje globální úsilí o řešení klimatických změn.

„Země, které stojí v čele dekarbonizace, využívají k výrobě elektřiny jadernou energetiku. Ne všechny země jsou ve stejné pozici jako Rakousko – nemají to štěstí, aby se mohly spolehnout na vodní elektrárny postavené před desítkami let, které v současné době poskrývají přibližně 65 % spotřeby země. Většina zemí musí učinit pragmatická rozhodnutí,“ pokračovala ředitelka Agneta Risingová.

„Jaderné elektrárny jsou jednou z mála technologií, která je schopna produkovat nízkouhlíkovou energii čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Tyto elektrárny tak jsou základem zdravých moderních energetických systémů v zemích, které mají to štěstí a využívají je.“

Zdroj: World Nuclear Association

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..