Generální dodavatel stavebních prací pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi je ruský koncern Titan-2, který zastává podobnou funkci i na ruských elektrárnách Novovoroněž II a Leningrad II se stejnými typy reaktorů VVER 1200. V červenci letošního roku budou zahájeny přípravné práce na místě budoucí elektrárny, informuje objednavatel výstavby, finská společnost Fennovoima.

ROSATOM1-at-Hanhikivi_jpg_cropped 460
Vizualizace budoucí elektrárny (zdroj: World Nuclear News)

„Na místě soustavně probíhají práce za účelem přípravy fáze zahájení výstavby jaderné elektrárny.  Hlavní dodavatel stavby společnost Titan-2 zahájí přípravné práce na místě v červenci 2015,“ oznámila společnost Fennovoima. Práce na infrastruktuře mají být podle plánu dokončeny do konce roku 2017. Zahájení vlastní výstavby je v plánu v roce 2018 po získání licence na výstavbu elektrárny a očekává se, že v roce 2024 jaderná elektrárna začne vyrábět elektřinu.

Koncem června Fennovoima odeslala ministerstvu zaměstnanosti a ekonomiky Finska žádost o udělení licence na výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi 1. Tato elektrárna bude vybavena ruským reaktorem VVER-1200 na základě projektu AES-2006. Bude umístěna na mysu Hanhikivi v okrese Pyhäjoki. Projekt splňuje normy MAAE a EUR a bude přizpůsoben finským národním bezpečnostním požadavkům, které jsou dle názoru odborníků celosvětově nejpřísnější.

Při výstavbě elektrárny Hanhikivi bude spolupracovat také český výzkumný ústav ÚJV Řež, a. s., který se mimo jiné podílel na vzniku všech československých elektráren. Mezi činnosti, kterými se bude zabývat, patří kontrola a nezávislé posouzení projektové a bezpečnostní dokumentace a dokumentace k aktivní zóně reaktoru. Dále to budou aktivity související s řízeným stárnutím, materiálovými analýzami a nakládáním s radioaktivními odpady.

Zdroj: Tisková zpráva

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..